Gospodarka - Świat

Didi zejdzie z NYSE

Spółka Didi Chuxing, chiński odpowiednik Ubera, ogłosiła, że rozpoczęła proces delistingu z amerykańskiej giełdy NYSE i że zamierza przeprowadzić ofertę publiczną w Hongkongu. W zeszłym tygodniu pojawiły się przecieki, że chiński regulator naciska na tę firmę, by przestała być obecna na giełdzie nowojorskiej.
Foto: Bloomberg

Didi jest obecna na giełdzie NYSE od zaledwie pół roku. W tym czasie jej akcje straciły ponad 40 proc. Powodem przeceny były głównie problemy, jakie Didi ma z chińskimi regulatorami. Naciskali oni, by ta spółka wycofała się z oferty publicznej w Nowym Jorku, a gdy się nie podporządkowała tym naciskom, uderzyli w nią dochodzeniami antymonopolowymi. Władze ChRL miały się obawiać tego, że dzięki obecności Didi na giełdzie NYSE, amerykańscy regulatorzy zyskają dostęp do poufnych danych dotyczących tej spółki. Chińscy regulatorzy obawiają się też wycieku danych dotyczących jej klientów oraz zamawianych przez nich przejazdów. Decyzja Didi o delistingu nastąpiła dzień po wdrożeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) regulacji pozwalających jej na usuwanie z giełd w USA spółek zagranicznych, które przez kilka lat z rzędu nie będą stosować się do amerykańskich przepisów dotyczących audytu. Te przepisy uderzą głównie w spółki z Chin.

– Myślę, że Chiny dały wyraźnie do zrozumienia, że nie chcą już, by spółki technologiczne wchodziły na giełdy w USA, gdyż czyni to je podległe amerykańskim regulatorom. Naszym zdaniem więc niemal wszystkie chińskie spółki technologiczne notowane w USA albo przeniosą się do Hongkongu, albo do Chin kontynentalnych – twierdzi Aaron Costello, szef działu azjatyckiego w Cambridge Associates.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.