Giganci hedgingu zawiedli inwestorów

Od ostatniego światowego kryzysu finansowego inwestorzy pompowali pieniądze do największych funduszy hedgingowych, gdyż traktowali je jako bezpieczne przystanie. Teraz, jak zauważa Bloomberg, mocno za to płacą.

Publikacja: 26.10.2020 12:35

Giganci hedgingu zawiedli inwestorów

Foto: Bloomberg

Teoretycznie w takich czasach jak obecne, w okresie wstrząsów rynkowych wielkie fundusze powinny zarabiać krocie, tymczasem niektórym udało się zaledwie ochronić kapitał inwestorów przed stratami.

Indeks obliczany przez Hedge Fund Research,  w którym większą wagę mają duzi gracze, w tym roku (do końca września) stracił 4,4 proc., podczas gdy średnio cała branża była na małym plusie.

Wśród tych funduszy, które rozczarowały są  m.in. Bridgewater Associates, kwantowe giganty Renaissance Technologies i Winton, a także CQS oraz Lansdowne Partners.

Straty ponieśli  głównie ich duzi inwestorzy, jak fundusze emerytalne, ubezpieczyciele i fundacje.

W okresie trzech kwartałów 2020 roku inwestorzy z funduszy hedgingowych wycofali prawie 90 miliardów dolarów, wskazują dane firmy Eurekahedge.

- Bardzo duża część aktywów zainwestowanych w największe fundusze hedgingowe nie przyniosła oczekiwanych profitów, dlatego inwestorzy starają się na nowo określić swoje cele - wskazuje Chris Walvoord z firmy doradczej Aon.

Duże fundusze hedgingowe tradycyjnie były postrzegane jako bardziej stabilne podczas dekoniunktury na rynkach, wskazują dane z ostatnich ponad dziesięciu lat.

Od globalnego kryzysu finansowego przez prawie dwie trzecie czasu traciły one mniej pieniędzy niż mniejsi gracze, wynika z analiz stratnych miesięcy w latach 2008-2019. W tym roku sytuacja zmieniła się.

Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe