Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Recep Erdogan, prezydent Turcji, znany jest z niechęci do wysokich stóp.
Czyżby w Turcji znów zaczęła działać realna opozycja kontestująca politykę gospodarczą prezydenta Recepa Erdogana? Omer Koc, przewodniczący Koc Holding, jednej z największych i najstarszych tureckich firm, wezwał do zmiany polityki ekonomicznej. – To bardzo smutne, widzieć, jak zwykli obywatele odczuwają skutki inflacji. Nie ma trwałej alternatywy dla zmniejszenia kursu wymiany liry, wysokich kosztów oraz ich skutku: inflacji – powiedział Koc. Jego zdaniem Turcja powinna realizować kurs gospodarczy podobny jak w I dekadzie XXI w. Wówczas krajem też rządzili Erdogan (jako premier) i jego partia AKP, ale wdrażali program reformatorski. Turecki biznes uważa tamte czasy za „złote lata" dla siebie. Nic dziwnego więc, że obecną niestabilność w polityce pieniężnej środowiska biznesu postrzegają jako zagrożenie. Jedno ze stowarzyszeń przedsiębiorców napisało już apel o przywrócenie niezależności banku centralnego. Czy jednak tego typu apele zrobią wrażenie na prezydencie, który potrafił skutecznie postawić się mocarstwom i zdusić wojskowy zamach stanu? Bardziej prawdopodobne jest to, że ludzie podpisujący się pod podobnymi listami sprowokują ostrą reakcję władz. Koc Holding jest przecież postrzegany jako firma związana z poprzednimi ekipami politycznymi, czyli ze środowiskami zmarginalizowanymi przez Erdogana.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.