Gospodarka - Świat

Kontrowersyjne transakcje szefa Fedu

Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej, w październiku 2020 r. sprzedał akcje warte od 1 mln USD do 5 mln USD niedługo przed przeceną na rynku – wynika z dokumentów przeanalizowanych przez organizację The American Prospect.

Jerome Powell, prezes Fedu

Foto: Bloomberg

Dokładna wielkość transakcji nie jest znana, gdyż Powell zaznaczył jedynie jej przedział w formularzu. Sprzedane zostały papiery funduszu Vanguard Total Stock Market Index Fund. Do transakcji doszło 1 października 2020 r., a przez następne cztery tygodnie indeks Dow Jones Industrial stracił około 6 proc. Październik 2020 r. był na giełdzie nowojorskiej najgorszym miesiącem od marca 2020 r. Był to okres trudnych negocjacji w sprawie kolejnego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki amerykańskich, z których szczegółami Powell był dobrze zaznajomiony. Publicznie ostrzegał m.in., że fiasko negocjacji będzie miało bardzo złe skutki dla gospodarki USA. W dniu sprzedaży pakietu akcji szef Fedu czterokrotnie spotykał się ze Stevenem Mnuchinem, sekretarzem skarbu.

Powell nie jest pierwszym członkiem Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC), który wywołuje kontrowersje swoimi transakcjami na rynku akcji. Robert Kaplan, szef oddziału Fedu w Dallas i Eric Rosengren, szef oddziału Fedu w Bostonie, niedawno ogłosili przejście na wcześniejszą emeryturę po tym, jak ujawniono duże transakcje na rynku akcji, jakie przeprowadzali w zeszłym roku. Za swoją aktywność na giełdzie był krytykowany też Richard Clarida, wiceszef Fedu. Kontrowersje związane z transakcjami przeprowadzanymi przez Powella mogą zaszkodzić kwestii nominowania go na kolejną kadencję w Fedzie. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.