Gospodarka - Świat

Chmurowy gracz idzie na giełdę

Francuska grupa OVH – potentat w branży hostingu i chmurowy obliczeniowej – w piątek debiutuje na paryskiej giełdzie.
Foto: materiały prasowe

Firma założona przez Polaka Octave'a Klabę z emisji chce pozyskać 400 mln euro. To da wycenę spółki na poziomie 4 mld euro. Choć to niewiele w porównaniu z Google'em, Microsoftem czy Amazonem, to OVH rzuca wyzwanie tym chmurowym gigantom i chce, by Europa uniezależniła się od amerykańskich dostawców. Zapowiada się ostra walka, bo OVH sprzyja polityka prowadzona przez Komisję Europejską.

Kilka firm z USA ma na globalnym rynku chmurowym udziały na poziomie 60 proc. Europejscy gracze to nisza. Ale UE i wiodące firmy z Niemiec czy Francji chcą to zmienić – chodzi m.in. o bezpieczeństwo gromadzonych informacji, ale i gigantyczne pieniądze (wartość globalnego rynku chmurowego przekroczyła już 400 mld USD, a w Polsce w 2024 r. ma sięgnąć 3,5 mld zł). W Europie liderem tego sektora jest właśnie spółka Klaby. Pytanie, czy IPO nie zaszkodzi środowa wpadka wizerunkowa. Dopiero co w marcu firma zmagała się z pożarem serwerowni w Strasburgu, który sparaliżował wiele stron internetowych, w tym należących do polskich e-sklepów, a teraz doszło do zawieszenia stron z powodu prac serwisowych, o którym użytkownicy dowiedzieli się zbyt późno. dus

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.