Gospodarka - Świat

USA. Dobry czas dla buy backów

Amerykańskie spółki zatwierdziły od początku roku programy skupu akcji własnych opiewające łącznie na 870 mld USD – wyliczył bank Goldman Sachs. To prawie trzykrotnie więcej niż przez cały 2020 r. i o 50 mld USD niż w dotychczas rekordowych pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 r.
Foto: Bloomberg

O ile w zeszłym roku spółki ograniczały lub wstrzymywały programy skupu akcji własnych, gdyż były bardzo niepewne sytuacji gospodarczej, o tyle w ostatnich miesiącach wykorzystywały nadmiar gotówki do przeprowadzania buy backów. „Rekordowe zyski, sprzedaż i marże pozwoliły spółkom wrócić do dzielenia się swoim bogactwem z akcjonariuszami" – pisze Howard Silverblatt, analityk S&P Global Indices.

Według danych agencji S&P spółki z indeksu S&P 500 posiadały na koniec pierwszego półrocza 3,7 bln USD w gotówce, czyli o około 200 mld USD więcej niż rok wcześniej. Ich wydatki na skup akcji własnych rosły znacznie szybciej niż wydatki na inwestycje kapitałowe. O ile na buy backi wydano o 29 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2020 r., o tyle na inwestycje kapitałowe przeznaczono o 4,8 proc. więcej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.