Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O ile w zeszłym roku spółki ograniczały lub wstrzymywały programy skupu akcji własnych, gdyż były bardzo niepewne sytuacji gospodarczej, o tyle w ostatnich miesiącach wykorzystywały nadmiar gotówki do przeprowadzania buy backów. „Rekordowe zyski, sprzedaż i marże pozwoliły spółkom wrócić do dzielenia się swoim bogactwem z akcjonariuszami" – pisze Howard Silverblatt, analityk S&P Global Indices.
Według danych agencji S&P spółki z indeksu S&P 500 posiadały na koniec pierwszego półrocza 3,7 bln USD w gotówce, czyli o około 200 mld USD więcej niż rok wcześniej. Ich wydatki na skup akcji własnych rosły znacznie szybciej niż wydatki na inwestycje kapitałowe. O ile na buy backi wydano o 29 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2020 r., o tyle na inwestycje kapitałowe przeznaczono o 4,8 proc. więcej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.