Gospodarka - Świat

Turcja: Manipulacja danymi

Tureckie dane gospodarcze są oderwane od rzeczywistości, a analitycy statystyczni wybierani są ze względu na ich lojalność wobec rządu, a nie kompetencje – twierdzi były szef tureckiego biura statystycznego. Ponadto lira turecka pogłębia spadki wobec dolara do rekordowego poziomu.
Turcja, lira

Lira najsłabsza w historii

Foto: Bloomberg

– Kiedy manipulujesz danymi, kroczysz grecką ścieżką – powiedział agencji Bloomberga Birol Aydemir, który kierował agencją statystyczną TurkStat w latach 2011–2016. Aydemir porównał działania TurkStatu do zniekształconej księgowości greckich finansów publicznych, która była zapalnikiem kryzysu w strefie euro w 2009 r. – Instytucje, których niezależność została upośledzona, nie mogą działać obiektywnie – stwierdził.

Wcześniej Aydemir mówił, że krajowe dane dotyczące wzrostu PKB, zatrudnienia i inflacji są wątpliwe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.