Gospodarka - Świat

Ten rok obfituje w giełdowe debiuty

Tempo debiutów na globalnych giełdach spowolniło w III kw., jednak cały czas ich liczba w pierwszych dziewięciu miesiącach roku jest najwyższa od 2000 r. – wynika z danych zgromadzonych przez Refinitiv.
Foto: AFP

Od początku roku do września na globalnych giełdach zadebiutowało 2 tys. spółek, które zebrały od inwestorów 421 mld dol. Warto dodać, że za 486 debiutów, w których zgromadzono łącznie 127,7 mld dol., odpowiadały spółki specjalnego przeznaczenia (SPAC). – Po rekordowym poziomie aktywności spółek SPAC w I kw. na rynku przyszła wyczekiwana przerwa. Widać już pierwsze oznaki normalizacji rynku i jego otwarcia na emitentów – wyjaśnił David Ludwig, szef działu rynków kapitałowych w Goldman Sachs.

W okresie lipiec–wrzesień pierwsze oferty publiczne przyniosły łącznie około 94,6 mld dol., co oznacza spadek w porównaniu z II kw. o 26 proc. Na spowolnienie wpływ miała m.in. tradycyjnie niższa aktywność na rynku w okresie wakacyjnym oraz wzmożone kontrole chińskich spółek w USA. W lipcu przewodniczący SEC Gary Gensler zarządził przerwę w debiutach chińskich firm na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. Swoją decyzję argumentował m.in. potrzebą dokładniejszego określenia czynników ryzyka, na jakie firmy te narażone są w Chinach. Działania te są również spowodowane wydarzeniami wokół firmy specjalizującej się w przewozie osób Didi. Kilka dni po debiucie na NYSE rządzący zakazali spółce rejestrowania nowych użytkowników z powodu rzekomego naruszenia danych. Co ciekawe, kilka tygodni temu pojawiły się również plotki mówiące o przejęciu firmy przez państwo.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.