Gospodarka - Świat

Kto jest gwiazdą na najlepszej giełdzie świata?

To wielkie zaskoczenie w czasach pandemii. Na kopenhaskiej giełdzie, która w tym roku jest światowym liderem, furorę robi jubilerska spółka Pandora.
Foto: Bloomberg

Jej akcje od początku 2020 roku podrożały o 64 proc. i jest liderem indeksów OMX Copenhagen 20 (+18,46 proc. od początku roku)  i OMX Copenhagen 25, informuje Bloomberg.

Co ciekawe, przed pandemią akcje Pandory miały duże wzięcie wśród inwestorów grających na krótko, czyli na spadek kursu. Pod tym względem była ona liderem w europejskim wskaźniku Stoxx 600 Personal & Household Goods Index, a obecnie odsetek jej akcji sprzedanych na krótko spadł z 12 proc. w lutym do poniżej 2 proc., wynika z danych IHS Markit.

Viking Global Investors i WorldQuant znalazły się wśród funduszy hedgingowych, które zredukowały krótkie pozycje poniżej 0,5 proc.

-Fundusze hedgingowe zaczęły zamykać krótkie pozycje, kiedy okazało się, że biznes Pandory wykazuje oznaki poprawy i na akcjach pojawił się efekt butelki keczupu (długo nic się nie działo, a później wiele zaczęło się dziać jednocześnie - red.) – wyjaśnia Per Fogh, analityk Sydbanku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.