Gospodarka - Świat

USA: Wzrost cen zaczął już lekko hamować

Inflacja konsumencka w USA nie przyniosła inwestorom niemiłej niespodzianki – wyhamowała do 5,3 proc. r./r. w sierpniu z 5,4 proc. w lipcu.
Foto: AFP

Licząc miesiąc do miesiąca, wyniosła 0,3 proc., po tym jak w lipcu sięgnęła 0,5 proc. Te dane były zbliżone do prognoz. Zaskoczyła jednak inflacja bazowa, czyli liczona bez uwzględnienia cen paliw i żywności. Wyhamowała ona z 0,3 proc. m./m. (4,3 proc. r./r.) w lipcu do 0,1 proc. m./m. (4 proc. r./r.) w sierpniu i była najniższa od lutego.

Ostatnie dane o amerykańskiej inflacji mogą zostać wykorzystane przez Fed jako argument za tym, że skok inflacji był w ostatnich miesiącach „tymczasowy" i związany głównie z zakłóceniami w łańcuchach dostaw związanymi z pandemią. Dane za sierpień wyraźnie bowiem wskazują, że inflacja w USA jest napędzana w dużym stopniu przez wzrost cen paliw oraz energii. Indeks cen energii wzrósł w zeszłym miesiącu o 2 proc. m./m. i o 25 proc. r./r., a ceny benzyny skoczyły o 2,8 proc. m./m. i aż o 45 proc. r./r. Kilka kategorii towarów i usług zaczęło już tanieć. Spadły ceny m.in. używanych samochodów (minus 1,5 proc. m./m.) i usług transportowych (minus 2,3 proc. m./m.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.