REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Wieprzowina ożywiła inflację

Ceny wieprzowiny skoczyły w Chinach w sierpniu aż o 46,7 proc. rok do roku i o 23,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a ceny żywności o 10 proc. w skali roku.
Foto: Bloomberg

Mimo to roczna inflacja wyniosła tylko 2,8 proc., czyli tyle samo, ile w lipcu. Bez uwzględniania cen żywności inflacja wyniosła tylko 1,1 proc. Tymczasem ceny produkcji spadły w sierpniu o 0,8 proc. w skali roku. W Chinach występują więc jednocześnie czynniki deflacyjne oraz podsycające inflację. Te drugie ograniczają się jednak tylko do rynku żywności, który mocno odczuwa skutki epidemii afrykańskiego pomoru świń.

Spowolnienie w gospodarce oraz będąca jedną z jego przyczyn wojna handlowa sprawiają, że chińscy producenci tną ceny. W sierpniu doszło więc do największego ich spadku od trzech lat. Dane zostały odebrane jako kolejny sygnał pogarszania się sytuacji gospodarczej w Chinach, co przyczyniło się we wtorek do lekkich spadków na giełdach w Azji i Europie. Chiński indeks Shanghai Composite zakończył sesję 0,1 proc. na minusie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA