Gospodarka - Świat

Pandemia daje się we znaki. Zyski firm pod presją

Globalne zyski korporacyjne w III kw. prawdopodobnie spadną po raz pierwszy od 18 miesięcy o niecałe 8 proc., do 678,2 mld dol. – wynika z danych firmy Refinitiv opracowanych przez Reutersa.
Foto: Adobestock

Dla porównania w II kw. zyski firm o kapitalizacji przewyższającej 1 mld dol. sięgnęły 734 mld dol. – Ubiegły kwartał okazał się dla firm bardzo korzystny pod wieloma względami, m.in. znacząco ustąpiły ograniczenia związane z pandemią. To w połączeniu z bodźcem fiskalnym wygenerowało wysoki popyt konsumencki, a problemy związane m.in. z łańcuchem dostaw zostały zrekompensowane wyższymi cenami – wyjaśnił James Solloway, główny strateg rynkowy w SEI.

Jak argumentują eksperci, w obecnym kwartale bardziej widoczny będzie wpływ m.in. nowej fali zakażeń Covid-19, bardzo napiętych łańcuchów dostaw oraz rosnących kosztów pracy, co ma skutkować niemal 8-proc. spadkiem zysków, do 678,2 mld dol. – Kwestie związane z łańcuchami dostaw czy problemy z zatrudnieniem pracowników prawdopodobnie ograniczą wzrost zysków w III kw. Warto podkreślić, że obecnie unikanie strat spowodowanych problemami w dostawach jest trudniejsze niż w przeszłości. Koszty wysyłki towaru znacząco urosły. To, wraz z zanikającym wsparciem, m.in. w postaci czeków stymulacyjnych w USA, może znacząco zmienić strukturę wydatków społeczeństwa – stwierdził Brian Jacobson, strateg inwestycyjny w Wells Fargo Asset Management.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.