REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Disney zawyżał wyniki?

Koncern Walt Disney Co. przez wiele lat zawyżał przychody o miliardy dolarów – twierdzi Sandra Kuba, księgowa, która pracowała w tej firmie przez 18 lat.
Foto: AFP

Złożyła w tej sprawie serię doniesień do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i straciła z tego powodu pracę w 2017 r. Później również zwracała regulatorowi uwagę na nieprawidłowości w Walt Dinsey Co., a jej doniesienia opisał portal MarketWatch.

Kuba twierdzi, że dział Disneya odpowiedzialny za parki rozrywki i ośrodki wypoczynkowe przez wiele lat dopuszczał się zawyżania przychodów. I tak np. w roku finansowym 2008–2009 dział ten oficjalnie wypracował 10,6 mld USD przychodów. Według Kuby rzeczywisty przychód mógł być wówczas jednak nawet o 6 mld USD niższy. Pracownicy działu mieli np. księgować usługi darmowo zapewniane klientom (np. w ramach promocji) jako usługi, za które pobrano opłaty. Przychody z kart podarunkowych wartych nominalnie 500 USD księgowano jako wynoszące po 500 USD, choć karty te sprzedawano ze zniżką (po 395 USD). Miało też dochodzić do oszustw podatkowych. Pracownicy działu parków rozrywki i ośrodków wypoczynkowych umiejętnie wykorzystywali słabe strony oprogramowania księgowego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA