REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Będzie cięcie stóp

Jerome Powell, prezes Fedu, zasugerował podczas wystąpienia w Kongresie, że Fed będzie ciął stopy procentowe. Rynek oczekuje, że do obniżki o 25 pkt baz. dojdzie już na posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku zaplanowanym na 31 lipca.

Jerome Powell, prezes Fedu.

Foto: AFP

– W komunikacie po naszym czerwcowym spotkaniu zaznaczyliśmy, że w świetle zwiększonej niepewności dotyczącej perspektyw gospodarczych i wytłumionej presji inflacyjnej powinniśmy ściśle monitorować implikacje związane z nadchodzącymi informacjami dotyczącymi perspektyw gospodarczych i odpowiednio działać, by podtrzymać ekspansję gospodarczą. Wielu członków Komitetu Otwartego Rynku uznało, że wzrosły argumenty za bardziej akomodatywną polityką pieniężną. Od tej pory, na podstawie spływających danych oraz innych zdarzeń, wydaje się, że niepewność dotycząca napięć handlowych oraz obawy co do siły gospodarki globalnej wciąż ciążą amerykańskim perspektywom gospodarczym – stwierdził Powell w oświadczeniu odczytanym przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Dodał, że inwestycje biznesowe w USA znacząco zwolniły, a II kwartał mógł przynieść spadek produkcji przemysłowej oraz inwestycji w budownictwie.

Oświadczenie Powella zostało opublikowane na ponad godzinę przed jego wystąpieniem w Kongresie i spotkało się z pozytywną reakcją inwestorów. Środowa sesja na amerykańskich giełdach zaczęła się od zwyżek. S&P 500 przekroczył 3 tys. pkt i ustanowił rekord. Rekord ustanowił też Dow Jones Industrial. Dolar słabł o 0,4 proc. wobec euro i 0,5 proc. w stosunku do złotego. Za 1 dolara płacono 3,79 zł. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA