REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Niemcy. Przedsiębiorcy wierzą w poprawę

Indeks Ifo, mierzący klimat biznesowy w Niemczech, wzrósł z 79,7 pkt w maju do 86,2 pkt w czerwcu. To jego najwyższy miesięczny wzrost w historii. Subindeks oceniający obecną sytuację wzrósł w tym czasie z 78,9 pkt do 81,3 pkt, ale wciąż mu daleko do poziomu z marca (92,8 pkt). Subindeks odzwierciedlający oczekiwania co do przyszłości skoczył natomiast z 80,5 pkt do 91,4 pkt, czyli do najwyższego poziomu od lutego.
Foto: Bloomberg

– Niemieckie przedsiębiorstwa widzą światło w tunelu. W przemyśle indeks klimatu biznesowego znów wzrósł znacząco. To był głównie skutek zwiększonych oczekiwań spółek przemysłowych. Nigdy wcześniej oczekiwania nie wzrosły tak szybko. Jednakże spora większość spółek nadal ocenia obecną sytuację jako kiepską – twierdzi Clemens Fuest, przewodniczący instytutu Ifo. Wskazuje również na poprawę nastrojów w sektorze usług, handlu i w budownictwie.

– Mimo wszystko indeks pozostaje mocno poniżej średniego poziomu z 2019 r., czyli 97,1 pkt, i w żaden sposób nie sugeruje, że aktywność gospodarcza wróciła do normalności. Średnie odczyty indeksu z ostatnich trzech miesięcy sugerują, że PKB mógł spaść o około 7 proc. w drugim kwartale. To, że subindeks dotyczący oczekiwań wzrósł o wiele bardziej niż subindeks oceny obecnej sytuacji jest oznaką tego, że aktywność powinna się podnosić w krótkim terminie – uważa Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA