Gospodarka - Świat

Szczepionkowy dopalacz podnosi prognozy PKB

W Wielkiej Brytanii odbicie w 2021 r. będzie imponujące, wyraźnie wyższe niż w USA. W tyle nadal pozostaje Europa, gdzie szczepienia idą wolno.
Foto: AFP

Miliard – tyle szczepionek podano już na całym świecie. Kraje, które najszybciej szczepią swoich obywateli, mają również największe szanse na powrót do normalności, a co za tym idzie, ich PKB będzie rósł znacznie szybciej. Kto może liczyć na największe odbicie?

Wyspy zaskoczą

Jak wynika z danych Bloomberg Vaccine Tracker, w weekend została pokonana bariera 1 mld szczepień na całym świecie. Zajęło to 143 dni. Wśród dużych gospodarek jednym z liderów jest Wielka Brytania, co nie pozostaje bez wpływu na perspektywy gospodarcze.

Według analityków Goldman Sachs wydaje się, że Wielka Brytania będzie w tym roku rosnąć szybciej niż USA, ponieważ kraj szczepi się szybciej, niż wcześniej zakładał. W najnowszej prognozie bank stwierdził, że PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie w tym roku o 7,8 proc.

Opublikowana dwa tygodnie temu ankieta przeprowadzona przez Reutersa wśród analityków wskazała, że PKB Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć w tym roku o 5 proc. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada wzrost o 5,3 proc.

Jednak od czasu opublikowania tych prognoz pojawiło się kilka optymistycznych oznak. W Wielkiej Brytanii podano już pierwszą dawkę szczepionki ponad połowie populacji. Ponadto opublikowano dobre dane gospodarcze.

Foto: GG Parkiet

„Wstępny indeks PMI z kwietnia był znacznie wyższy, niż oczekiwano w Wielkiej Brytanii, a wskaźnik PMI dla usług przesunął się znacznie dalej w ekspansji" – napisali analitycy Goldman Sachs.

Ben Broadbent, zastępca szefa Banku Anglii, stwierdził kilka dni temu, że spodziewa się bardzo szybkiego wzrostu, przynajmniej w ciągu następnych kilku kwartałów, gdy kraj znosi obostrzenia.

Odbicie gospodarcze na Wyspach będzie imponujące, jednak warto pamiętać, że PKB Wielkiej Brytanii skurczył się o blisko 10 proc. w 2020 r. z powodu lockdownów. Dla porównania, według MFW gospodarka USA skurczyła się w 2020 r. o około 3,5 proc.

W USA też imponująco

Gospodarka USA również mocno odbije. Perspektywy znacząco się poprawiły w ostatnich miesiącach, przez co wiele instytucji podniosło prognozy dla największej gospodarki świata. MFW podniósł swoje prognozy dla wzrostu PKB w USA w tym roku do 6,4 proc. wobec wcześniej prognozowanych 5,1 proc. W przyszłym roku wzrost ma wynieść 4,4 proc. Z kolei Fed liczy w tym roku na wzrost gospodarczy w tempie 6,5 proc., ale jest mniej optymistyczny co do 2022 r., kiedy PKB ma wzrosnąć o 3,3 proc.

Prognozy na ten rok zostały podwyższone przez ekonomistów ze względu na przyjęty pakiet stymulacyjny o wartości 1,9 bln USD, także przez zaproponowany przez prezydenta Joe Bidena plan infrastrukturalny o wartości ponad 2 bln USD. Pozytywnie wróży również postępujący program szczepień. W USA co najmniej jedną dawkę podano już 42,2 proc. populacji.

Stary Kontynent w tyle

Największe gospodarki Europy odbiją jednak słabiej, niż wcześniej prognozowano. W Unii Europejskiej co najmniej jedną dawkę szczepionki podano 20,5 proc. populacji. Powyżej tej średniej znajdują się m.in. Niemcy, Francja, Hiszpania czy Włochy. Jednak wzrost PKB strefy euro wyniesie w tym roku 4,4 proc. – prognozuje MFW. Z kolei KE prognozowała w lutym, że wzrost strefy euro wyniesie 3,8 proc., jednak Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarki, powiedział, że KE może podwyższyć swoje prognozy w maju.

– Ożywienie nabierze tempa w drugiej połowie i prawdopodobnie nasza prognoza za miesiąc od teraz będzie bardziej optymistyczna – powiedział Gentiloni.

Wolniejsze tempo szczepień i trzecia fala pandemii na początku roku spowodowała, że wiele gospodarek zrewidowało w dół swoje prognozy.

Włoskie Ministerstwo Skarbu przewiduje, że PKB wzrośnie w 2021 r. o 4,5 proc. w porównaniu z 6 proc. prognozowanymi jesienią ubiegłego roku. Również rząd Hiszpanii obniżył niedawno prognozę na ten rok do 6,5 proc. z 7,2 proc. w październiku.

Także największa gospodarka Europy ma rosnąć wolniej, niż wcześniej prognozowano. Niemieckie instytuty ekonomiczne obniżyły swoją prognozę dla Niemiec w 2021 r. do 3,7 proc. z 4,7 proc. poprzednio.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.