Gospodarka - Świat

Rządy zalały świat swoimi obligacjami

Pierwszy kwartał przyniósł duże emisje długu rządów i spółek. Wielu emitentów ścigało się w ten sposób z rosnącymi rentownościami papierów.
Foto: Adobestock

Rządy na całym świecie zwiększyły w I kwartale emisje zadłużenia o 50 proc. w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku – wynika z danych agencji Bloomberga (obejmujących okres do 25 marca).

USA i Japonia wyemitowały w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 r. papiery odpowiednio za 4,1 bln USD i 1,7 bln USD, po około 50 proc. więcej niż w takim samym okresie rok wcześniej. Najmocniej procentowo powiększyły wielkość emisji długu Niderlandy – wzrosły one z 27 mld USD do 222 mld USD, czyli o ponad 800 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.