Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Europejski Bank Centralny niemal na 100 proc. nie podwyższy stóp procentowych w tym roku. Latem zaoferuje bankom nowy zastrzyk gotówki w postaci programu TLTRO. Nie zapobiegnie to jednak spowolnieniu gospodarczemu, które daje się już we znaki nawet tak silnym krajom jak Niemcy. Sytuację dodatkowo komplikują wojny handlowe i brexit.
Boom w Niemczech, największej gospodarce Europy, już się skończył. Przyznała to ostatnio Rada Niemieckich Ekspertów Gospodarczych, czyli instytucja doradzająca rządowi RFN. Obcięła ona prognozę wzrostu PKB Niemiec na ten rok z 1,5 proc., do 0,8 proc. Prognozy innych ośrodków badawczych na 2019 r. wahają się między 1,6 proc. (Bundesbank) a 0,3 proc. (ABN Amro). Pod koniec zeszłego roku niemiecka gospodarka ledwo uniknęła recesji. PKB skurczył się w trzecim kwartale o 0,2 proc. kw./kw., a w czwartym jego wzrost był zerowy. Co jest nie tak z gospodarką naszego zachodniego sąsiada? I czy to tylko chwilowe trudności, czy zapowiedź głębszego pogorszenia koniunktury? I jak mocno to wpłynie na resztę strefy euro?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?