REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Brexit wiosną czy dopiero za dwa lata?

Inwestorzy czekali w czwartek na wieczorne głosowanie w brytyjskim parlamencie w sprawie przesunięcia terminu brexitu.
Foto: AFP

Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" jego wynik nie był jeszcze znany, ale rynek spodziewał się, że poprawka mówiąca o opóźnieniu wyjścia z UE zostanie przyjęta. Co prawda funt lekko tracił po południu wobec dolara (za 1 funta płacono 1,325 USD), ale londyński indeks FTSE 100 zyskiwał 0,5 proc. Dzień wcześniej Izba Gmin przyjęła uchwałę przynajmniej deklaratywnie wykluczającą bezumowny brexit. Teraz inwestorzy koncentrują się na kolejnym etapie rozgrywki: rozstrzygnięciach dotyczących tego, jak bardzo brexit ma zostać przesunięty. Pierwotnie planowano, że nastąpi on 29 marca.

Do rozstrzygnięcia w sprawie daty brexitu może dojść na unijnym szczycie zaplanowanym na 21–22 marca. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker mówił w poniedziałek, że ewentualne przesunięcie nie może być dłuższe niż do 23 maja, czyli wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ale pojawiają się sygnały, że to opóźnienie może być znacznie dłuższe. „Podczas moich konsultacji będę apelował do 27 państw UE, by były otwarte na długie przedłużenie, jeśli Wielka Brytania uzna, że musi przemyśleć swoją strategię brexitową i zbudować wokół niej konsensus" – napisał w czwartek na Twitterze Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Wcześniej Tusk mówił, że musi być „ważny powód" do przesunięcia, ale niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że będzie łatwo przekonać państwa UE do przesunięcia brexitu przynajmniej do końca czerwca.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA