Gospodarka - Świat

Dywidendy ścięte o 220 mld USD

W 2020 r. firmy na świecie zmniejszyły dywidendy o ponad 12 proc., do ok. 1,3 bln USD – wynika z badań firmy inwestycyjnej Janus Henderson. Oznacza to spadek względem 2019 r. o ponad 170 mld USD. Warto podkreślić, że w okresie od kwietnia do grudnia 2020 r. kwota składająca się na anulowanie bądź obniżki dywidend przekroczyła 220 mld USD.
Foto: Adobestock

Analitycy zwracają uwagę, że za ponad połowę całkowitego spadku wypłat dla akcjonariuszy odpowiadają spółki z Wielkiej Brytanii i Europy, w tym głównie banki, których dywidendy zostały zablokowane przez organy regulacyjne. Na tym tle dużą odpornością wykazały się firmy z USA – ich dywidendy wzrosły w ujęciu nominalnym o 2,6 proc. w porównaniu z 2019 r. – Tamtejsze spółki poradziły sobie tak dobrze dzięki wprowadzeniu znaczących oszczędności oraz zabezpieczeniu wypłat dywidend poprzez zawieszenie wykupu akcji własnych. Ponadto, amerykańskie organy regulacyjne były bardziej wyrozumiałe dla banków – stwierdzili analitycy firmy Janus Henderson.

Co ciekawe, łączna wartość wypłat dla akcjonariuszy na poziomie 1,26 bln USD była o 4 proc. wyższa, niż wynikało to z prognoz. Jest to efekt stosunkowo dobrego IV kw., podczas którego dywidendy skurczyły się mniej, niż przewidywano.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.