Gospodarka - Świat

Kolejny elektryk idzie na giełdę

Konkurencyjny dla Tesli producent pojazdów elektrycznych, Lucid Motors, wchodzi na giełdę w wyniku fuzji o wartości 11,8 mld USD ze spółką celową Churchill Capital Corp IV.
Foto: Bloomberg

Lucid, który jest wspierany przez saudyjski Publiczny Fundusz Inwestycyjny (PIF), otrzyma 4,4 mld USD w gotówce z transakcji, która pomoże mu w rozbudowie zakładu produkcyjnego w Arizonie i zwiększeniu zasięgu sprzedaży detalicznej i usług w całych Stanach Zjednoczonych w tym roku.

„Lucid wejdzie na giełdę, aby przyspieszyć następną fazę naszego rozwoju, pracując nad wprowadzeniem na rynek naszego nowego, czysto elektrycznego sedana Lucid Air w 2021 r., a następnie SUV-a Gravity w 2023 r." - powiedział dyrektor generalny Peter Rawlinson, który był głównym inżynierem Tesli.

Transakcja została przeprowadzona przez MTP, BlackRock, Fidelity Management, Franklin Templeton, Neuberger Berman, Wellington Management i Winslow Capital. MTP zainwestowały w Lucid ponad 1 miliard dolarów w 2018 roku.

Wartość kapitału transakcyjnego połączonej spółki wynosi 11,8 mld USD. Zarząd Churchilla i specjalny komitet transakcyjny Lucida jednogłośnie zatwierdzili proponowaną transakcję, która ma zostać sfinalizowana w drugim kwartale 2021 roku. Umowa podlega zatwierdzeniu przez akcjonariuszy Churchilla reprezentujących większość pozostałych głosów. Żaden z obecnych inwestorów Lucid nie sprzeda akcji w ramach transakcji i będzie podlegał sześciomiesięcznej blokadzie otrzymanych akcji.  Połączony podmiot jest wyceniany pro forma na 24 mld dolarów, co jest największą transakcją obejmującą przejęcie spółki specjalnego przeznaczenia (SPAC).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.