Gospodarka - Świat

Fundusze mocno poturbowane w bardzo małej rynkowej niszy

Wiele funduszy hedgingowych sparzyło się w styczniu na krótkich pozycjach i straciło miliardy dolarów. Wyciskanie krótkich pozycji objęło jednak tylko malutką część amerykańskiego rynku akcji.
Foto: Bloomberg

Fundusz hedgingowy Melvin Capital, który zajmował duże krótkie pozycje m.in. na akcjach GameStopu i CD Projektu, stracił w styczniu 53 proc. kapitałów. O ile na początku roku dysponował 12,5 mld USD, o tyle na koniec stycznia miał 8 mld USD. W tych 8 mld USD wliczona była jednak pożyczka ratunkowa warta 2,75 mld USD, którą fundusz dostał od funduszy Citadel i Point72. Stał się on najbardziej znaną ofiarą akcji wyciskania przez drobnych inwestorów krótkich pozycji zajmowanych przez fundusze hedgingowe.

Skala strat

Melvin Capital nie był jedynym funduszem, który poniósł duże straty w styczniu. Maplelane Capital zmniejszył kapitały o 45 proc. D1 stracił 20 proc., a zajmował krótkie pozycje m.in. na GameStopie i na akcjach sieci kin AMC. Według szacunków Goldmana Sachsa typowy amerykański fundusz hedgingowy inwestujący na rynku akcji stracił od początku roku 6 proc. Według firmy analitycznej Ortex fundusze hedgingowe straciły w styczniu tylko na krótkich pozycjach na GameStopie 19 mld USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.