Gospodarka - Świat

Jak długo potrwa QT?

Stosunek aktywów Fed do PKB USA może spaść według analityków DB do poziomu sprzed Covid do końca 2025 r.
Foto: Bloomberg

Na razie ekspansja bilansu Fed trwa, choć w wolniejszym tempie, ponieważ Fed ograniczył zakupy skarbowe o 20 miliardów dolarów. Aktywa ogółem wzrosły o kolejne 22,6 miliarda dolarów do 8 788,3 miliarda dolarów, zaledwie 2 miliardy dolarów mniej niż ATH. Bilans Fed wynosi teraz 37,9 proc. PKB USA w porównaniu z 82 proc. EBC i 135 proc. BoJ.

Ekonomiści z Deutsche Bank i Nomura napisali, że spodziewają się, że Rezerwa Federalna ogłosi swoją decyzję o rozpoczęciu zmniejszania bilansu w lipcu. Jednak główny ekonomista Deutsche Banku Matthew Luzzetti i strateg ds. stóp Steven Zeng zauważyli ryzyko, że Fed przesunie początek QT na czerwiec, co „może doprowadzić do silniejszej reakcji rynku". Przewiduja też, że stosunek aktywów Fed do PKB USA może spaść do poziomu sprzed Covid do końca 2025 r. Zgodnie z tą prognozą bilans zmniejszyłby się o 560 miliardów dolarów w tym roku i 1 bilion dolarów w 2023 roku. Szerzej o polityce Fed piszą analitycy ING - James Knightley i Padhraic Garvey. W następstwie spóźnionego uznania przez Rezerwę Federalną zakresu i głębokości presji inflacyjnej w gospodarce, rynki są na dobrej drodze do wyceny czterech podwyżek stóp procentowych w tym roku. Jednak Fed również zmniejszy swój bilans, a szybkość, z jaką się tutaj porusza, będzie miała ważną informację zwrotną dla obliczeń podwyżek stóp procentowych – zauważają.

Fed podkreślił, że zmiany docelowej stopy funduszy Fed pozostają „głównym środkiem dostosowania nastawienia polityki pieniężnej", ale członkowie FOMC „stwierdzili, że odpowiedni moment odpływu bilansu byłby prawdopodobnie bliższy podniesieniu stóp procentowych niż w dotychczasowych doświadczeniach Komitetu".

Jest to ważne, ponieważ Fed może wykorzystać swój bilans do uzupełnienia podwyżek stóp procentowych. Sprawiając, że rynek wchłonie więcej obligacji rządowych (poprzez zmniejszenie zasobów aktywów przez Fed), może to spowodować wzrost rentowności obligacji skarbowych o dłuższym terminie ważności. Biorąc pod uwagę, że na oprocentowanie kredytów hipotecznych i koszty kredytów korporacyjnych bardziej wpływają zmiany 10-letnich stóp procentowych niż 3-miesięcznych, docelowa stopa funduszy federalnych może nie być konieczna tak agresywnie, aby kontrolować inflację.

Chęć szybszego kurczenia się bilansu została wyrażona w kilku ostatnich przemówieniach, w tym przez Jamesa Bullarda z St Louis Fed, Esther George z Kansas Fed i Christophera Wallera z Rady Gubernatorów Fed. Prezes Fed, Jerome Powell, również przyznał podczas przesłuchania potwierdzającego w tym tygodniu, że bilans jest „znacznie powyżej tego, gdzie powinien być" i prawdopodobnie zacznie się kurczyć jeszcze w tym roku. - To oświadczenie sugeruje również, że nie możemy wykluczyć, że Fed ogłosi natychmiastowe zaprzestanie skupu aktywów na styczniowym posiedzeniu FOMC - twierdzą specjaliści z ING.

Łatwo sobie wyobrazić, że Fed pozostawia tylko sześć miesięcy między pierwszą podwyżką stóp a ogłoszeniem i wprowadzeniem obniżki w bilansie. Podobnie jak w 2017 r., najprawdopodobniej nastąpi to poprzez stopniowe wycofywanie reinwestycji zapadających aktywów, chociaż liczby te będą większe niż początkowe 6 mld USD i 4 mld USD agencji MBS miesięcznie, biorąc pod uwagę, że podczas pandemii wielkość bilansu podwoiła się. - Sugerowalibyśmy, aby początkowo zezwolić na wycofanie 10 miliardów i 6 miliardów dolarów miesięcznie, a następnie szybko wzrosnąć do 50 miliardów i 40 miliardów dolarów miesięcznie - stwierdzają analitycy. Urzędnicy zauważają, że obecny średni ważony termin zapadalności zasobów Fed jest krótszy niż pięć lat temu, więc ta zmiana strukturalna oznacza, że ??bilans może z pewnością szybciej się skurczyć. Jeśli chodzi o to, jak daleko może Fed się posunąć, Christopher Waller zasugerował w grudniu, że chciałby, aby bilans został obniżony do około 20 proc. PKB z obecnych 36 proc. Zakładając średni nominalny wzrost PKB na poziomie 5% w ciągu najbliższych trzech lat oznaczałoby to bilans w wysokości około 5,4 biliona dolarów, co oznaczałoby, że Fed odciąży 3,45 biliona aktywów, jeśli poważnie myśli o szybkiej „normalizacji" polityki. Nawet jeśli miałoby to zająć siedem lat, nadal mówimy o zmniejszeniu o ponad 2 biliony dolarów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.