Gospodarka - Świat

Global Risks Report 2022. Zagrożenia dla świata

Najważniejszymi czynnikami ryzyka w 2022 r. będą kryzys klimatyczny, kryzys społeczny, rosnąca liczba cyberataków oraz nierównomierne globalne ożywienie gospodarcze. Takie wnioski płyną z raportu Global Risks Report 2022.
Foto: Adobestock

Jego autorzy oceniają, że najważniejszym zagrożeniem długoterminowym dla świata są zmiany klimatyczne i związane z nimi gwałtowne zjawiska pogodowe, których skala i liczba z roku na rok rośnie. Problemem jest tu brak skoordynowanej globalnej polityki klimatycznej i różne podejście do walki z ociepleniem klimatu w różnych częściach świata. To sprawia, że walka ta jest mało skuteczna, dodatkowo powoduje napięcia gospodarcze i społeczne.

Do głównych krótkoterminowych czynników ryzyka Global Risks Report 2022 zalicza podziały społeczne, brak środków do życia oraz pogorszenie stanu zdrowia psychicznego. Wszystko to jest związane z kolejnym rokiem pandemii Covid-19. Na naszym zdrowiu odbija się praca zdalna, izolacja, niepewność co do przyszłości, a także nierówność w skali świata w dostępie do szczepionek. Grozi to pogłębieniem pęknięć społecznych i napięciami geopolitycznymi.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.