Gospodarka - Świat

South China Morning Post: Symulator Księżyca

Chińczycy zbudowali namiastkę Księżyca na Ziemi, czyli obiekt badawczy symulujący księżycową grawitację.
Foto: Adobestock

Symulator ma zostać oficjalnie otwarty za kilka miesięcy. Powstał on w mieście Xuzhou we wschodniej prowincji Jiangsu. To pierwszy tego typu obiekt na świecie. Ma on pomóc Chinom przygotować się do przyszłych misji księżycowych.

– Ten symulator może sprawić, że grawitacja zniknie. O ile efekt zerowej grawitacji da się uzyskać na krótko w samolotach czy podczas eksperymentów w wieżach zrzutowych, to tutaj można utrzymać ten efekt tak długo, jak się chce – twierdzi Li Ruilin, naukowiec z Chińskiego Uniwersytetu Górniczo-Technologicznego. Chiny planują załogową misję na Księżyc w 2030 r. i zbudowanie tam bazy wspólnie z Rosją. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.