Gospodarka - Świat

Litwa podniesie się najszybciej

Litwa będzie jedynym krajem strefy euro, którego PKB do końca 2021 r. wróci na poziom sprzed koronakryzysu – przewidują prognozy agencji ratingowej Moody's.
Foto: Bloomberg

Najgorzej z odrabianiem strat w gospodarce poradzi sobie Hiszpania. Choć Moody's spodziewa się, że jej PKB wzrośnie w tym roku o 6 proc. (będzie to najszybszy wzrost w strefie euro), to na koniec roku jej produkt krajowy może być o ponad 6 proc. mniejszy niż na koniec 2019 r.

„Wiele państw europejskich było zmuszonych przywrócić restrykcje pandemiczne w odpowiedzi na rosnącą liczbę infekcji w końcówce 2020 r. Pozostaną one prawdopodobnie w mocy w pierwszych miesiącach tego roku. Ryzyko dalszych mutacji wirusa zwiększa prawdopodobieństwo dalszych rund restrykcji. O ile trzeba to równoważyć akcją szczepień, to czynniki ryzyka dla wzrostu gospodarczego są głównie negatywne. Hiszpania i Włochy są szczególnie narażone na skutki restrykcji, gdyż posiadają duże sektory usług" – piszą analitycy Moody's.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.