Gospodarka - Świat

Fed mocniej ograniczy QE

Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) zdecydował na środowym posiedzeniu, że dwukrotnie zwiększy tempo tzw. taperingu, czyli skupu aktywów.
Foto: Bloomberg

O ile obecnie ogranicza go o 15 mld USD miesięcznie, to od stycznia będzie ograniczał go o 30 mld USD miesięcznie. Program skupu obligacji może się więc zakończyć już w marcu.

Komitet uzasadnił przyspieszenie taperingu tym, że inflacja przyspiesza a sytuacja na rynku pracy się poprawia. W listopadzie inflacja producencka w USA wyniosła 9,6 proc. a inflacja konsumencka sięgnęła 6,8 proc. i była najwyższa od 1982 r.

Amerykański bank centralny opublikował również projekcje dotyczące stóp procentowych. Wynika z nich, że większość członków FOMC spodziewa się, że w 2022 r. dojdzie do trzech podwyżek stóp procentowych, a każda będzie wynosiła 25 pb. Projekcje Fedu mówią również o kolejnych trzech podwyżkach w 2023 r. i o jednej w 2024 r. Jeszcze we wrześniu połowa członków FOMC była przekonana, że w 2022 r. może nie dojść do żadnej podwyżki stóp procentowych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.