REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Boom na rynku pracy dobiega końca

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw już nie rośnie. To wciąż głównie efekt niedoboru pracowników, ale popyt na pracę też zaczął słabnąć.
Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

We wrześniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało o 4 tys. osób, najbardziej od grudnia 2013 r., po zniżce o 2 tys. osób w sierpniu. Do dwóch z rzędu spadków tego wskaźnika ostatnio doszło w I połowie 2013 r. W efekcie wzrost zatrudnienia w ujęciu rok do roku, który w dużej mierze odzwierciedla dokonywaną w styczniu aktualizację liczby przedsiębiorstw, wyhamował do 3,2 proc., z 3,4 proc. w sierpniu. To odczyt słabszy od najbardziej pesymistycznych szacunków w ankiecie „Parkietu". Przeciętnie ekonomiści spodziewali się powtórki sierpniowego odczytu.

Szczyt cyklu za nami

– Czynnikiem, który w ostatnim okresie hamował wzrost zatrudnienia, była ograniczona podaż pracowników o poszukiwanych przez pracodawców kwalifikacjach. Szacunki z końca III kwartału 2018 r. wskazują jednak, że słabnąć może także popyt na pracę – ocenia Andrzej Kamiński, ekonomista z banku Millennium. Zwraca uwagę, że choć liczba nowych ofert pracy w ujęciu historycznym jest wciąż wysoka, to znalazła się już w trendzie spadkowym.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA