REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Boom w inwestycjach

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych zatrudniających co najmniej 50 osób zwiększyły się w II kwartale o ponad 17 proc. rok do roku. W porównaniu z I kwartałem, gdy nakłady te zwiększyły się o 22,3 proc. rok do roku, najbardziej od 2008 r., wzrost inwestycji nieco zwolnił. Nie potwierdziły się jednak obawy, że na początku roku doszło do ich jednorazowego wystrzału.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

„Inwestycyjny boom w Polsce trwa w najlepsze mimo głębokiej recesji w niemieckim przemyśle" – skomentował na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Jak podkreślił, dwucyfrowe tempo wzrostu nakładów na środki trwałe odnotowano we wszystkich głównych branżach, w tym w przemyśle. – W szybkim tempie rosły zarówno nakłady na budynki i budowle (24 proc. rok do roku), maszyny i urządzenia (12 proc.), jak i na środki transportu (32 proc.) – zauważył z kolei Paweł Kowalski, ekonomista z Pekao.

Ożywienie w inwestycjach jest zaskakujące w kontekście stopniowego hamowania polskiej gospodarki. Zwykle bowiem przedsiębiorstwa decydują się na wydatki rozwojowe, gdy pozytywnie oceniają perspektywy wzrostu popytu. – Argumenty cykliczne za wzrostem inwestycji w Polsce nie przestały obowiązywać. Obecne spowolnienie w niewielkim stopniu zdjęło presję z mocy wytwórczych, których wykorzystanie pozostaje wysokie – tłumaczy w rozmowie z „Parkietem" Piotr Bartkiewicz, ekonomista z mBanku. Jak dodaje, do Polski stale napływa też kapitał z zagranicy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA