Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Inwestycyjny boom w Polsce trwa w najlepsze mimo głębokiej recesji w niemieckim przemyśle" – skomentował na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Jak podkreślił, dwucyfrowe tempo wzrostu nakładów na środki trwałe odnotowano we wszystkich głównych branżach, w tym w przemyśle. – W szybkim tempie rosły zarówno nakłady na budynki i budowle (24 proc. rok do roku), maszyny i urządzenia (12 proc.), jak i na środki transportu (32 proc.) – zauważył z kolei Paweł Kowalski, ekonomista z Pekao.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. r./r. – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS), potwierdzając tym samym szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%.
Deficyt wyniósł -1,74 mld euro, podczas gdy ekonomiści PKO prognozowali -785 mln euro, a konsensus rynkowy wynosił -999 mln euro. W ujęciu 12-miesięcznym deficyt wynosi już 1 proc. PKB, a jego wzrost się najpewniej jeszcze nie zakończył.
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.