Lato rozgrzało gospodarkę

Produkcja przemysłowa oraz budowlana przebiły w czerwcu oczekiwania ekonomistów. Rosły nieco szybciej niż w maju.

Publikacja: 18.07.2018 10:36

Lato rozgrzało gospodarkę

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Jak podał w środę GUS, produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w czerwcu o 6,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,4 proc. w maju. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się wyniku na poziomie 6,4 proc. Do przyspieszenia wzrostu produkcji przemysłowej przyczyniła się m.in. czerwcowa fala upałów, która zwiększyła zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Dane wypadają jednak nieco gorzej, gdy oczyści się je z wpływu czynników sezonowych. W takim ujęciu produkcja zwiększyła się o 6,6 proc. rok do roku, podczas gdy w maju o 7,4 proc.

Bardziej jednoznaczna była poprawa koniunktury w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w czerwcu o 24,7 proc. rok do roku, po zwyżce o 20,8 proc. w maju. Ekonomiści przeciętnie szacowali, że jej wzrost nieznacznie zwolnił, do 20,2 proc. rok do roku.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa wzrosła w czerwcu o 23,9 proc. rok do roku, po 23,7 proc. w maju.

Najszybszy wzrost produkcji – o 33,6 proc. rok do roku, po nieznacznym spadku w maju - odnotowały firmy zajmujące się wznoszeniem budynków. Firmy specjalizujące się w obiektach inżynierii lądowej i wodnej zwiększyły w czerwcu produkcję o 26,9 proc. rok do roku, po 40,8 proc. w maju. Z kolei firmy budowlane zajmujące się robotami specjalistycznymi zwiększyły produkcję o 10,4 proc. rok do roku, po 0,2 proc. w maju.

Dane GUS wskazują również na narastającą presję kosztową w przemyśle. Indeks cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) zwiększył się w czerwcu o 3,7 proc. rok do roku, podobnie jak oczekiwali przeciętnie ekonomiści, po 3 proc. w maju (ten ostatni odczyt został zrewidowany w górę z 2,7 proc.).

Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 45,9 pkt w kwietniu
Gospodarka krajowa
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r
Gospodarka krajowa
Groźne prognozy Ministerstwa Finansów dla długu
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka krajowa
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę
Gospodarka krajowa
Jaki stan kasy państwa według nowego rządu