REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Czeka nas eksplozja inflacji?

Według Komisji Europejskiej recesja wywołana przez pandemię Covid-19 nie stłumi w Polsce inflacji. W 2021 r. będzie ona nawet nieco wyższa niż w br., gdy i tak – jak dotąd – jest najwyższa od 2012 r.
Foto: Adobestock

Aktualizację swoich prognoz makroekonomicznych KE przedstawiła we wtorek. Wynika z nich, że Polska doświadczy w tym roku najpłytszej wśród państw UE recesji. Ten wątek był nad Wisłą najchętniej komentowany. Prognozy KE sugerują jednak także, że Polska doświadczy wyjątkowo wysokiej inflacji. Zwrócił na to uwagę na Twitterze Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

W tym roku, jak przewiduje KE, inflacja mierzona wskaźnikiem HICP (zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych) wyniesie w Polsce przeciętnie 2,7 proc., po 2,1 proc. w ub.r. W 2021 r. przyspieszy do 2,8 proc. Równie wysoka będzie wtedy tylko na Węgrzech i w Rumunii. Średnio w UE ma wynieść 1,3 proc., po 0,6 proc. w br. i 1,4 proc. w 2019 r. W świetle wtorkowych prognoz KE w ostatnim kwartale 2021 r. Polska będzie już niekwestionowanym inflacyjnym rekordzistą. HICP ma wtedy rosnąć średnio w tempie 4,5 proc. rok do roku, trzykrotnie szybciej niż przeciętnie w UE. W Rumunii, która pod tym względem ma być na drugim miejscu, inflacja ma wynieść niespełna 3 proc. „Kryzys tylko na chwilę »uśpił« problemy strukturalne i presję inflacyjną" – skomentował Dudek.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA