Gospodarka - Kraj

Eksport mocno w górę

W marcu nadwyżka na rachunku bieżącym była wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 4,3 mld zł. Ponadto odnotowano najwyższy wzrost eksportu w ostatnich latach.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

NBP poinformował w piątkowym komunikacie, że w marcu 2021 r. na dodatnie saldo rachunku bieżącego złożyły się dodatnie salda obrotów towarowych (2,7 mld zł) i usług (8,9 mld zł) oraz ujemne saldo dochodów pierwotnych (6,6 mld zł – tyle wyniosły dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich) i dochodów wtórnych (0,7 mld zł). Dla porównania w marcu 2020 r. saldo rachunku bieżącego było również dodatnie i wyniosło 3,2 mld zł.

„Oszacowana wartość eksportu towarów wyniosła 112,4 mld zł, co oznacza wzrost o 27,5 mld zł, tj. o 32,5 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2020 r. Był to najwyższy wzrost eksportu odnotowany w ostatnich latach" – stwierdził NBP, dodając, że odnotowano wzrost wartości eksportu głównie baterii samochodowych, części samochodowych, odzieży, odbiorników telewizyjnych i mebli. Z kolei wartość importu zwiększyła się o 29,3 proc. i osiągnęła poziom 109,7 mld zł. DOS

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.