Gospodarka - Kraj

Restrykcje nie biją w rynek pracy

Liczba osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w marcu zwiększyła się o 10 tys.
Foto: Adobestock

To wynik nawet nieco lepszy niż średnio w tym miesiącu w latach przed pandemią. Jednocześnie o ponad 20 tys. zmalała liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych. To z kolei wynik słabszy niż zwykle o tej porze roku, ale zaskakująco dobry, biorąc pod uwagę zamknięcie dużej części sektora usługowego.

Jak podał w poniedziałek GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała z 6,5 proc. w lutym do 6,4 proc. w marcu. To wynik zgodny z przeciętnymi szacunkami ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet". Przed pandemią zarówno liczba zarejestrowanych bezrobotnych, jak i stopa bezrobocia zwykle w marcu malały bardziej. W tym świetle negatywny wpływ antyepidemicznych restrykcji na rynek pracy był widoczny. Ich konsekwencją był m.in. nietypowy o tej porze roku spadek zatrudnienia w hotelach i restauracjach. Stabilizująco na rynek pracy w marcu wpływała jednak przypadająca na początku kwietnia Wielkanoc, która zwiększyła zapotrzebowanie na pracowników w przemyśle spożywczym oraz w handlu detalicznym. Przede wszystkim jednak silny popyt na pracowników zgłaszały branże przemysłu zorientowane na eksport. Wskazują na to dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje firmy z co najmniej dziesięcioma pracownikami.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.