Giełda

Orlen dołuje WIG20

Indeks warszawskich dużych spółek otworzył się w piątek zniżką o 1,4 proc. Sam PKN Orlen traci około 10 proc. po tym, jak ogłosił wezwanie na akcje Energi po 7 zł za walor.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Wezwanie ogłoszone po czwartkowej sesji przez PKN Orlen na akcje Energi będzie zapewne dziś tematem numer jeden. Przypomnijmy, że Energa kilka lat temu wchodziła na giełdę po cenie 17 zł za walor w IPO. Akcje Orlenu zniżkują z rana o ponad 10 proc., do 78,7 zł za walor. Kurs Energi zyskuje 5,5 proc., do 7,15 zł. Poza PKN Orlen z dużych spółek mocno traci jeszcze Lotos - aż 6 proc. Przypomnijmy, że PKN Orlen przymierza się od dłuższego czasu do przejęcia również Lotosu. Z dużych spółek w dobrej formie są dziś banki. Najlepszym z nich jest mBank, którego notowania zyskują 1,35 proc., a tuż za nim Santander Bank Polska. WIG20 nurkuje z rana do 2061 pkt, czyli w okolice sierpniowych dołków.

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się zwyżką S&P500 o 0,15 proc. Na zielono kończyły też indeksy w Azji. Podobnie kupujący przeważają dziś na parkietach w Europie. Niemiecki DAX zyskuje 0,3 proc., natomiast WIG20 jest z rana najsłabszym indeksem Starego Kontynentu. Krajowe małe i średnie spółki rozpoczęły dzień lekką zniżką. Na szerokim rynku drożeją Polnord i Boombit.

Na rynku walutowym złoty lekko traci na wartości. Euro kosztuje 4,27 zł, a dolar 3,84 zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.