REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 kończy miesiąc przy ważnym wsparciu

Za nami bardzo kiepski tydzień na warszawskiej giełdzie, podobnie z resztą jak i kończący się miesiąc.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Przypomnijmy, że listopad zaczął się dość obiecująco, tj. od zwyżki WIG20 o 3,19 proc. Na wykresie wyrysowała się wówczas oponująca biała świeca. Kolejne dni przyniosły handel w okolicach jej maksimów, co dawało nadzieję na kontynuację ruchu na północ. W połowie miesiąca WIG20 przebił jednak wsparcie w postaci połowy wspomnianej białej świecy i zarazem szczytu z września. Druga połowa miesiąca przyniosła kolejną falę wyprzedaży i tak oto WIG20 dotarł w okolice 2150 pkt. Ten poziom w ostatnich miesiącach wielokrotnie był punktem zwrotnym dla notowań indeksu dużych spółek. Gdyby tak było i tym razem, to można by oczekiwać ruchu podobnego jak w październiku. Wówczas WIG20 zawędrował by do szczytów z wakacji, co zgrywało by się z typowym dla rynków okresem zwyżek w ostatnim miesiącu roku. Ostatecznie WIG20 stracił w piątek 0,47 proc. i zakończył dzień na poziomie 2159 pkt.Co ciekawe, całkiem nieźle w mijającym miesiącu zachowywały się małe oraz średnie spółki. Podobnie było z resztą w piątek. mWIG40 wciąż starał się co prawda uporać z poziomem 3800 pkt (walkę toczył niemal przez cały miesiąc), natomiast sWIG80 ostatniego dnia miesiąca wzniósł się na poziom ostatnio widziany na początku sierpnia, tj. powyżej 11750 pkt. Oczywiście w tym roku jest to najsilniejszy z głównych warszawskich indeksów, choć do tegorocznych maksimów sporo mu wciąż brakuje.

Wracając do piątkowej sesji należy odnotować bardzo niską aktywność inwestorów, co było efektem świątecznego charakteru handlu w Stanach Zjednoczonych. Amerykański S&P500 zaczął dzień od niemrawej zniżki. Na tle europejskich indeksów WIG20 plasował się na szarym końcu. Niemiecki DAX z kolei pod koniec dnia lekko zyskiwał. Na czele zestawienia były dość peryferyjne rynki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA