REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Dobre nastroje po weekendzie

W pierwszy dzień po weekendzie możemy obserwować dobre nastroje na rynku akcji. Sentymentu nie popsuło nawet to, że w weekend nie doszło do głosowania nad wynegocjowaną przez Borisa Johnsona umową Brexitową.

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: materiały prasowe

Niemniej temat opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię z pewnością będzie ważny w tym tygodniu. Czasu do 31 października ("ostatecznego terminu") coraz mniej, a dopóki umowa nie zostanie przyjęta przez parlament, wciąż istnieje ryzyko hard Brexitu.

Poniedziałkowa sesja na GPW kończy się na przyzwoitym plusie.  Wzrosty na indeksie dwudziestu największych spółek wyniosły blisko 0,7%. Sesja przebiegała raczej spokojnie, bez większej zmienności. Rynek otworzył się dziś w okolicach piątkowego zamknięcia i w kolejnych godzinach wspinał się na wyższe poziomy. Swoje maksimum osiągnął po godzinie 12:00 i od tego czasu poruszał się w wąskiej konsolidacji, ostatecznie kończąc w rejonach dzisiejszych szczytów. Z perspektywy analizy technicznej, kurs utrzymuje się powyżej ważnej strefy wsparcia, dlatego istnieje szansa na kontynuację wzrostów podczas jutrzejszej sesji. Najlepiej spośród największych walorów na WIG20 radziły sobie dziś Jastrzębska Spółka Węglowa oraz KGHM Polska Miedź. Wzrosty na KGHM wyniosły blisko 3,5%, jednak to JSW była dziś liderem, sesja zamknęła się wynikiem +16,3%. Niemniej trzeba pamiętać, że tutaj jest to jedynie dynamiczne odbicie po ostatnich silnych spadkach, trend w dalszym ciągu pozostaje zniżkujący. W ostatnim czasie każdy większy wyskok był szybko niwelowany przez sprzedających, po czym wybijane były nowe minima. Warto jednak pamiętać, że aktualna cena jest na tyle niska, że każde informacje ze spółki mogą wywoływać podwyższoną zmienność

Jeśli chodzi o inne rynki europejskie, spore wzrosty zanotował dziś niemiecki DAX, który zakończył dzień wynikiem +0,9%. Wzrosty były także widoczne w innych państwach, na sporym plusie zamknęły się indeksy w Austrii (ATX +1,19), Hiszpanii (IBEX +0,75%). Z kolei nieco gorzej radził sobie londyński FTSE100 (+0,16%) czy francuski CAC40, który zakończył sesję notując zaledwie +0,21%. Dużej zmienności nie widać podczas sesji amerykańskiej, indeksy w USA otworzyły się w nieznacznie powyżej piątkowego zamknięcia. W pierwszych godzinach handlu popyt ma przewagę. Na przyzwoitym plusie znajduje się Nasdaq (+0,7%). Dobrze radzi sobie też S&P500 (+0,5%, z kolei Dow Jones notuje +0,05%.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA