REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Komentarz po sesji: 15% spadki na NewConnect

W trakcie czwartkowego handlu główny, krajowy indeks WIG20 stracił 3,36%, zamykając się na intra-sesyjnych minimach w okolicach 1763 pkt. mWIG40 „oddał” 4,6% podczas gdy sWIG80 spadł 5,4%. NewConnectIndex spadł 15% co jest najgorszą sesją w historii publikacji.

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Poranne otwarcie futures (oraz późniejsze rynku kasowego) nie zwiastowało tak dotkliwej przeceny. Nastroje zaczęły się wyraźnie psuć po godz. 10:00 kiedy inwestorzy musieli zmierzyć się z relatywnie słabym wskazaniem wst. PKB za II kw dla gospodarki niemieckiej (-11,7% r/r). To zaciążyło na DAX'ie, który przez większą część sesji był najsłabszym europejskim indeksem. Podaż nasiliła się po wskazaniu PKB za II kw. dla USA (annualizowany -32,9%) oraz doniesieniach iż D. Trump rozważa przełożenie wyborów prezydenckich z uwagi na COVID19.

Lokalnie byliśmy świadkami „rzezi" na mniejszych walorach oraz emitentach notowanych w alternatywnym systemie obrotu. Sam WIG20 zakończył handel na intra-sesyjnych minimach w rejonie 1763 pkt, co jest najniższym punktem od 14 lipca. Ponad 8% spadki w głównym indeksie zanotowały dziś walory JSW, TPE czy CCC (-12%). Do globalnej niepewności dodać należy lokalny fakt w postaci spekulacji dot. powrotu obostrzeń sanitarnych  kraju.

Poza WIG20 była to trudna sesja. Duża część walorów zanotowała 20-30% obsunięcia. W początkowej fazie handlu podczas przecen tradycyjnie pojawił się popyt „spoza" arkusza. Popołudniu jednak te same ceny nie stanowiły już „okazji" i duża część akcji zamknęła się mocnymi, dwucyfrowymi spadkami. Szczególnie negatywnie wyróżniały się „gorące" ostatnio spółki powiązane z COVID19 czy PV. Warto nadmienić tylko ponad 30% zniżki kursów PCCExol, Harpera, INC, GlobalCosmed czy Cormaya.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza przecena na WIG20 nie stanowi jeszcze sygnału do wybicia dołem z ostatniej konsolidacji. Jest to oczywiście element ostrzegawczy, tym bardziej iż nastroje na rynkach są raczej pesymistyczne (po nieudanej próbie wyjścia wyżej w ubiegły wtorek). W przypadku części walorów zamknięcie na minimach podbija ryzyko dodatkowej podaży na jutrzejszym otwarciu.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA