Giełda

Akcje w dół, obligacje w górę

Nowy tydzień zaczyna się od spadków na giełdach. Kapitał przenosi się do obligacji.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W drugiej części poniedziałkowej sesji utrzymuje się przewaga podaży. WIG20 traci już ponad 2 proc., jednak wynik ten wcale nie wyróżnia krajowego indeksu na tle innych giełd w Europie. Podobną stratę notuje także niemiecki DAX, a kontrakty na amerykański S&P500 zniżkują o ponad 1 proc.

Kolor zielony w gronie krajowych blue chips znaleźć dziś trudno. Po południu jedynie Cyfrowy Polsat nieco zyskuje na wartości. Z kolei najsłabsze PGE traci około 4,5 proc. Towarzyszy mu CD Projekt, którego akcje zniżkują o 3,8 proc. i są wyceniane poniżej 190 zł za walor. Poza tym jeszcze około pięciu spółek traci po ponad 3 proc.

Indeksy małych oraz średnich spółek wypadają podobnie jak WIG20. Na szerokim rynku najsłabsze są Erbud, Bowim oraz Medicalgorithmics. Dziś pierwszy dzień notowań Onde, czyli spółki-córki wspomnianego Erbudu, która po południu zyskuje około 4 proc.

Ucieczkę kapitału w stronę bezpieczniejszych aktywów widać na rynku długu. Rentowności amerykańskich papierów dziesięcioletnich zniżkują (ceny rosną) dziś do 1,235 proc. Polskie obligacje dziesięcioletnie mają oprocentowanie 1,534 proc.

Na rynku walut zyskuje dolar, do blisko 3,90 zł. Euro kosztuje 4,59 zł.

Pogorszenie nastrojów objęło także rynek surowców, na którym ropa typu WTI traci około 4 proc., do niecałych 69 dolarów za baryłkę.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.