PMI i korekta w USA postraszyły inwestorów w Warszawie

Podczas ostatniej sesji tygodnia na warszawskim parkiecie uaktywnili się sprzedający, ściągając indeksy głęboko po kreskę.

Publikacja: 23.03.2019 07:00

PMI i korekta w USA postraszyły inwestorów w Warszawie

Foto: AFP

WIG20 finiszował prawie 1,7 proc. na minusie. Krajowe wskaźniki poddały się negatywnym nastrojom panującym na pozostałych europejskich rynkach akcji, które krótko już po stracie sesji nie dawały większych nadziei na odbicie. Przesądziły o tym fatalne wskaźniki PMI, obrazujące koniunkturę w niemieckim i europejskim przemyśle. Inwestorzy dobrze bowiem zdają sobie sprawę, że dużo większy od prognozowanego spadek wskaźnika zwiastuje ochłodzenie w największej europejskiej gospodarce. Jakby tego było mało, równie niepokojące sygnały napłynęły też z Francji.

O losach sesji zdecydowało wejście do gry Amerykanów, którzy już na starcie piątkowych notowań przejawiali dużą ochotę do pozbywania się akcji. O korekcie na amerykańskim rynku mówiło się już od pewnego czasu, ale dopiero w końcówce tego tygodnia inwestorzy zaczęli realizować oczekiwania.

Pogorszenie nastrojów w Warszawie pozbawiło inwestorów szans na zyski przede wszystkim w segmencie WIG20. Sprzedający byli bardzo aktywni w przypadku największych spółek, jak PKO BP, Pekao czy KGHM, co wskazuje na odpływ kapitału zagranicznego z naszego rynku. Chętnie pozbywano się też walorów koncernów energetycznych i rafinerii. Negatywnym nastrojom oparły się jedynie akcje JSW i CD Projektu, notując skromne wzrosty.

GG Parkiet

Na szerokim rynku akcji więcej do powiedzenia mieli sprzedający, gdzie wyraźną większość stanowiły przecenione spółki.

Pogorszenie nastrojów na rynkach nie pozostało bez wpływu ma notowania polskiej waluty. Złoty wyraźnie stracił na wartości do najważniejszych walut. Na koniec piątkowych notowań płacono ok. 4,30 zł za euro i 3,80 zł za dolara. ¶

Giełda
GPW pod silną presją spadkową
Giełda
Podwójny szczyt WIG20 i spadki w USA
Giełda
Powiew stagflacyjnego scenariusza i rozczarowujące prognozy spółek powodują spadki
Giełda
Podwójny szczyt straszy na wykresie WIG20
Giełda
Poziom 2500 pkt znów odpycha WIG20
Giełda
Rynki biorą oddech po ostatnich wzrostach