REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

OFE sprzedają akcje od pół roku

Otwarte fundusze emerytalne w maju sprzedały polskie akcje za około 181 mln zł i był to szósty miesiąc z rzędu negatywnego nastawienia do polskich akcji - wynika z raportu Trigona DM.
Foto: Bloomberg

Od początku roku podaż ze strony OFE sięga już 3 mld zł. Po dwóch miesiącach przewagi sprzedaży akcji zagranicznych, w maju doszło do zmian i fundusze dokupiły tych akcji za około 112 mln zł. Przez ostatnie kilka miesięcy dwa największe fundusze (NN i Aviva) były sprzedającymi polskie akcje i w dużej mierze kształtowały obraz rynku OFE. Tym razem wykorzystały spadki do niewielkich zakupów, jednak po stronie podażowej przewyższyły je MetLife i Aegon ze sprzedażą netto na poziomie nieco ponad 100 mln zł każde.

Alokacja OFE w polskie akcje spadła o 0,5 pp miesiąc do miesiąca, do 77,3 proc. "Zwracamy uwagę, że w tej kategorii uwzględnione są również zagraniczne spółki notowane w Polsce w formie duallistingu (np. MOL, Unicredit, CEZ). Na koniec 2018 roku stanowiły one 2,5 proc. aktywów (3,8 mld zł)" - podaje Trigon DM.

"Gdyby nowa reforma OFE weszła w życie dzisiaj, średnia alokacja w polskie akcje wynosiłaby 91 proc. Poniżej progu 90 proc. byłyby AXA (85,2 proc.) oraz Generali (89,6 proc.). Napływy z ZUS wyniosły w maju 289 mln zł (1392 mln zł od początku roku), natomiast majowe transfery z tytułu suwaka ukształtowały się na poziomie 576 mln zł (3000 mln zł od stycznia).

Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych spadła w maju o 3,9 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Pocztylion OFE (-3,5 proc.), a najgorszy PZU OFE (-4,4 proc.). Od początku roku najlepszy jest Bankowy OFE (1,9 proc.), a najgorszy AXA OFE (-0,7 proc.).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA