REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Kolejny udany miesiąc dla funduszy akcji małych i średnich spółek

Przeciętne wyniki w tej kategorii za cały I kwartał sięgają 9 proc. nad kreską. Nie jest to co prawda najsilniejsza grupa na rynku, jednak wciąż ma duży potencjał do osiągania zysków w kolejnych miesiącach.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Choć początek kwietnia na GPW robi duże wrażenie, to warto przeanalizować to, co działo się na rynkach w marcu, a był to trzeci z kolei udany miesiąc dla klientów funduszy akcji. Z tych, którzy trzymali kapitał w strategiach opartych na obligacjach, nie wszyscy mają powody do zadowolenia.

Najwięcej dały akcje

W marcu około 70 proc. krajowych otwartych funduszy inwestycyjnych zanotowało zysk – wynika z danych serwisu Analizy Online. Tym razem na czele stawki znalazły się fundusze akcji spółek azjatyckich, które przeciętnie zarobiły 1,8 proc. Jest to jednocześnie jedna z najsilniejszych grup od początku roku, ponieważ średni zysk tego typu strategii od stycznia do marca to blisko 10 proc. Kolejne miejsca również zajęły kategorie funduszy akcji. Na drugim miejscu znalazły się fundusze europejskich spółek z krajów rozwiniętych (średnio 1,4 proc. w marcu i 13 proc. od początku roku). Na trzeciej i czwartej lokacie w ubiegłym miesiącu z wynikiem 1,3 proc. uplasowały się fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych oraz wschodzących. Co ważne, wciąż bardzo dobrze wypadały fundusze inwestujące w polskie małe i średnie spółki. Nie był to co prawda już tak udany miesiąc jak poprzednie, jednak i tak zarobiły one w nim średnio po 1,2 proc., a także 9 proc. od stycznia. Tym razem najlepszy był Skarbiec Małych i Średnich Spółek, a więcej o tym, skąd wziął się jego dobry wynik, w komentarzu poniżej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA