Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W związku z tym depozytariusze w ciągu trzech miesięcy mogą przekazać zarządzanie funduszem innemu TFI. Z kolei TFI BDM w listopadzie przejęło większość funduszy Saturna TFI, któremu KNF również cofnęła zgodę na działalność. TFI BDM zyskało w ten sposób około 900 mln zł aktywów i zapowiadało dalszy rozwój, koncentrując się na funduszach sekurytyzacyjnych i pożyczkowych.
– Uważamy, że inwestorzy powinni przygotować się na wyzwania, jakie przyniesie 2020 r., koncentrując się na inwestycjach zapewniających prawdziwą dywersyfikację w stosunku do wysoce skorelowanych czynników ryzyka związanych z różnymi klasami aktywów – twierdzi Michael Hasenstab, zarządzający portfelami inwestycyjnymi w Templeton Global Macro. – Inwestorzy na całym świecie muszą stawić czoła wyjątkowym warunkom ekonomicznym, politycznym i finansowym, które mogą oznaczać początek okresu pełnego niebezpieczeństw. Szczególnie uważnie obserwujemy kilka najbardziej niepokojących kwestii, takich jak: rosnące ryzyko geopolityczne i napięcia handlowe, narastający populizm i polaryzacja sceny politycznej, nieposkromione wydatki pogłębiające deficyt w świecie rozwiniętym, niedoszacowana presja inflacji w Stanach Zjednoczonych oraz niskie stopy procentowe skłaniające inwestorów do kupowania aktywów o wyższym ryzyku, co z kolei prowadzi do zawyżonych poziomów wyceny w wielu obszarach rynku – wylicza Hasenstab. PAAN
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trudno inaczej wyjaśnić wyniki sprzedaży funduszy inwestycyjnych w czerwcu, w którym wypłacano pieniądze m.in. z funduszy amerykańskich akcji. Zdecydowanie mniej chętnych było też na długoterminowe obligacje.
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.