Forum inwestycyjne

Trwa E-Forum „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”

Podczas dzisiejszego forum zapraszamy na dyskusje m.in. o inwestycjach w nieruchomości, cyfrowych usługach brokerów i firm finansowych, inwestycjach w branży gamingowej i prognozach dla rynków akcji czy surowców na najbliższe miesiące.
Foto: materiały prasowe

Rozpoczęliśmy nasze E-Forum "Parkietu" i "Rzeczpospolitej". Na początek dyskusja o sytuacji rynku nieruchomości, w której uczestniczą eksperci rynku mieszkań oraz nieruchomości inwestycyjnych.

Paweł Sztejter, dyrektor działu mieszkaniowego, JLL szacuje, że polski rynek nieruchomości jest najbardziej aktywnym w regionie Europy. - To, co wydarzyło się w tym roku, nieco przerwało ścieżkę długoletnich sukcesów, jednak rynek nieruchomości poradził sobie z pierwszym lockdownem wyjątkowo skutecznie - stwierdził Sztejter. W I kwartale padł rekord sprzedaży mieszkań w Polsce, natomiast marzec i kwiecień dla wielu deweloperów były stracone. Kolejnym tematem dyskusji będzie digitalizacja rynków finansowych. Następnie m.in. spółki gamingowe na giełdzie oraz prognozy dla rynków finansowych.

- Ruch na rynku, mimo trudnej sytuacji jest - twierdzi Iwona Sroka, członek zarządu Murapolu. Według badania Murapolu, które trwa od maja, w zakupach mieszkań spada odsetek zakupów pod inwestycje - to tylko 13 proc. sprzedaży. - Wraca teza, że w Polsce brakuje mieszkań - analizuje Sroka. Sławek Muturi, założyciel grupy Mzuri ocenia, że biznes nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy w marcu i kwietniu stanął, a wielu inwestorów przerzuciło się na najem długoterminowy.

Marlena Kosiura, założycielka portalu inwestycjewkurortach.pl przyznaje, że na wielu inwestycjach w condohotele są opóźnienia. - Są inwestycje, które mają dziś problem na etapie budowy, mimo to nadal sprzedają i szukają chętnych na zakup apartamentów - zauważa Kosiura.


Jak będzie się kształtował rynek nieruchomości w kolejnych miesiącach? Iwona Sroka przyznaje, że sytuacja jest zaburzona przez brak turystów i naukę zdalną na uczelniach. - Możliwe są dwie ścieżki dla deweloperów - albo utrzymają tempo sprzedaży godząc się na niższe ceny, albo ograniczą sprzedaż utrzymując ceny - przewiduje Sroka.


Paweł Sztejter ocenił, że obecnie mamy podobną relację popytu i podaży jak przed pandemią. - Rynek jest całkowicie zbilansowany, co oznacza, że deweloperzy budują dokładnie tyle, na ile jest zapotrzebowanie. Nie widać powodu, dla którego ceny miały by spadać - zaznaczył Sztejter.

Kolejnym gościem E-Forum jest Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji, Investors TFI.


- W najbliższych kilku latach nie ma co liczyć na podwyżkę stóp procentowych, natomiast inflacja, tak w Polsce jak i na świecie, może sięgać 3-4 proc. i będzie zjadać oszczędności pozostawione na depozytach czy w krótkoterminowych papierach skarbowych - zauważył Niedzielewski. - Inwestorzy muszą pogodzić się z pewnymi niedoskonałościami innych aktywów, żeby móc realnie zarabiać - dodał Niedzielewski. Jego zdaniem optyka inwestorów musi się zmienić - horyzont inwestycyjny musi zostać wydłużony, należy pogodzić się ze zmiennością, uwzględnić ryzyko kredytowe oraz liczyć się z niższą płynnością inwestycji.

- W ostatnich miesiącach widzimy wyraźny dopływ środków od dotychczasowych klientów - mówi Niedzielewski. Jak zauważa, przekonać osoby, które dotąd nie inwestowały w fundusze nie jest jeszcze łatwo. - W kolejnych miesiącach i latach, gdy osoby oszczędzające w bankach dostrzegą, że realnie tracą kapitał, zainteresują się ofertą funduszy - przewiduje Niedzielewski.

Jak ochronić się przed inflacją? - Inwestor powinien mieć w portfelu kilka klas aktywów, zarówno akcje, jak i obligacje np. indeksowane inflacje czy korporacyjne, jak też złoto - stwierdził Niedzielewski. Jak ocenia, ostatnia przecena złota to korekta i można pokusić się teraz do wykorzystania przeceny.

Na E-Forum o 10.55 debata o digitalizacji rynku finansowego w czasach pandemii. Czy otoczenie regulacyjne sprzyja zmianom technologicznym?

- Regulacje w wielu obszarach przewidywały zastosowanie rozwiązań cyfrowych, natomiast przed pandemią było pewne rozwiązania wprowadzać trudno ze względu na np. przyzwyczajenia - wspomina Sławomir Panasiuk, wiceprezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.-  Przykładem może być podpis kwalifikowany, z którego przed pandemią korzystała garstka naszych klientów, a teraz praktycznie wszyscy - przyznał Panasiuk.

Po dyskusji o digitalizacji rynku i usług finansowych czas na rozmowę z Maciejem Trybuchowskim, prezesem KDPW. - Jako instytucja byliśmy przygotowani na różne sytuacje nadzwyczajne w zakresie bezpieczeństwa i ciągłości działania. Pandemia zweryfikowała w praktyce nasz system i pokazała, że byliśmy przygotowani na sytuację kryzysową - ocenił Trybuchowski. Jak dodał, pandemia sprawiła, że cały rynek przyspieszył jeśli chodzi o postęp technologiczny.

O 12.20 czas na debatę o producentach gier na GPW.

Oczywiście najbardziej rozpoznawalną marką jest CD Projekt. Jak jednak zauważa Jakub Marszałkowski, współzałożyciel fundacji Indie Games Polska, mamy w Polsce 440 studiów produkujących gry albo oferujących związane z branżą usługi dla podmiotów zewnętrznych. - CD Projekt to tylko część rynku. Szacujemy, że blisko 10 tys. osób w Polsce pracuje przy produkcji gier, z czego 1100 w CD Projekcie - mówi Marszałkowski.

- Bardzo dużo inwestujemy w technologię wspierającą wychwytywanie manipulacji na rynku. W ciągu dwóch lat wykonaliśmy ogromny skok - stwierdził Marek Dietl, prezes GPW w dyskusji o producentach gier notowanych na giełdzie.

- Nie widzę owczego pędu na akcje producentów gier. Są jednak różne momenty, zarówno ekscytacji czy rozczarowań. Piękno giełdy polega na tym, że mamy mieszankę optymistów i pesymistą. Raz triumfują ci pierwsi, innym razem drudzy - mówi Dietl, prezes GPW.

Szczególnie w przypadku spółek gamingowych często wraca temat przekazywanych informacji na rynek. Niektóre spółki są w tych kwestiach wyjątkowo aktywne. Czy ma to wpływ na kurs?
Jak tłumaczy Marek Dietl, nieraz aż 60 proc. zgłoszeń o manipulacjach pochodzi z GPW, 3 proc. z KNF, a reszta z biur maklerskich. Tymczasem w Europie Zachodniej ponad połowa wszystkich zgłoszeń jest z biur maklerskich, firm inwestycyjnych. W Polsce jest relatywnie mało tego typu zgłoszeń z biur maklerskich, co jest słabością polskiego rynku - zauważa Dietl.

Lada dzień debiut "Cyberpunka 2077". Wielu analityków wskazuje, że odbiór gry przez rynek będzie ważny dla nastawienia do całej branży. Jak mówi Łukasz Kosiarski, analityk BM Pekao, wiele będzie zależało teraz od ocen branżowych mediów. - Ceny poniżej 90 pkt byłyby rozczarowaniem. Takie spółki powinny celować w 95-100 pkt. - mówi Kosiarski. - Grudniowy termin sprzedaży jest dużo gorszy niż listopad - dodaje.

Kolejnym gościem E-Forum była Dorota Sierakowska, analityk BM BOŚ, ekspert rynku surowców.

- Oczekiwania wobec posiedzenia OPEC+ są dość wygórowane. Wskazują na to też zwyżki ropy naftowej z ostatnich tygodni - komentuje Sierakowska. Jak dodaje, rynek liczy na pozostawienie obecnych limitów wydobycia surowca, a być może nawet zastosowania dalej idących ograniczeń.

Na E-Forum "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" o 13.50 debata o inwestowaniu w kraju czy za zagranicą.

Na początek Jarosław Dominiak, prezes SII. - Krajowi inwestorzy do niedawna koncentrowali się na rodzimym rynku, jednak to się zasadniczo zmieniło. Tego trendu nie da się już odwrócić, natomiast trudno oszacować jej dynamikę - mówi Dominiak. - Weszło na rynek nowe pokolenie, które żyje w świecie globalnym - podkreśla.

- Obserwujemy bardzo duże przesunięcie kapitału z krajowej giełdy do zagranicznych funduszy - dodaje - Piotr Kozłowski, dyrektor BM Pekao.

Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU, zwraca uwagę na kwestię rozliczania z zagranicznych inwestycji. Jego zdaniem w związku z tym dobrym wyborem mogą być fundusze inwestycyjne nastawione na zagranicę.

Do jego wypowiedzi odniósł się Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP. Stwierdził, że bardziej zaawansowani i zaangażowani inwestorzy powinni poradzić sobie z rozliczaniem zagranicznych inwestycji.

Piotr Borowski, członek zarządu GPW osobom zainteresowanym zagranicznymi rynkami proponuje instrumenty strukturyzowane, notowane na GPW. - To bardzo szeroka gama instrumentów rynku akcji czy surowców. Do tego ETF-y, których liczba na GPW będzie rosła - podpowiada Borowski.

- Kibicuję GPW, natomiast Covid-19 pobudził nowe podejście do inwestowania, mocno skorelowane ze spółkami technologicznymi czy ochrony zdrowia. Rekomendowałbym rozproszone inwestycje na giełdach zagranicznych w branże, które dają znacznie wyższe stopy zwrotu i mają znacznie lepsze perspektywy niż firmy, które są dzisiaj notowane na krajowej giełdzie - radzi Kozłowski. - Na polskiej giełdzie brakuje sektorów, które w tej chwili przeżywają bum - dodaje dyrektor BM Pekao.

- Dobre spółki znajdą się zarówno na GPW jak i za granicą. Dobór firmy jest kluczową umiejętnością inwestorów - dodaje Zawada.

Przed piętnastą rozpoczęła się rozmowa z Wiesławem Rozłuckim, pierwszym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

- Przychylam się do głosów, które przewidują znaczne ograniczenie pandemii w maju i czerwcu przyszłego roku. Gospodarka będzie odpowiednio rosnąć, o stagnacji nie ma mowy - mówi Rozłucki. - Jak to się przełoży na notowania giełdowe - tego jeszcze nie wiemy - dodaje.

- Obawiam się wzrostu podaży pieniądza. Rośnie zadłużenie w stosunku do PKB na świecie, co odbije się inflacją. Trudno oszacować jak wysoką - komentuje Rozłucki.

- Rynek kryptowalut praktycznie nie jest pod żadnym nadzorem. Dla osób o dużym profilu ryzyka jak najbardziej, ale dla przeciętnego inwestora to zbyt ostra jazda - ocenia Rozłucki.

W ostatniej debacie dzisiejszego E-Forum uczestnicy rozmawiają o typach inwestycyjnych na najbliższe miesiące z rynku akcji, walut i surowców.

Eksperci biorący udział w debacie o inwestycjach na 2021 r. wypowiadają się optymistycznie jeśli chodzi o złoto, któremu ma sprzyjać rosnąca podaż pieniądza. Spodziewają się także słabszego dolara wobec euro, m.in. w związku z gigantycznym programem pomocowym w Stanach Zjednoczonych.
Na zakończenie E-Forum rozmowa Andrzej Steca z Jarosławem Grzywińskim, szefem Praktyki Rynków Kapitałowych oraz partnerem w kancelarii Kochański & Partners. Jego zdaniem w przyszłym roku zdywersyfikowany portfel spółek zagranicznych z naciskiem na infrastrukturalne firmy amerykańskie. Grzywiński z optymizmem patrzy na dolara.

.

Poza panelami dyskusyjnymi zaplanowaliśmy również rozmowy z naszymi gośćmi. O 14:50 zapraszamy na wywiad z Wiesławem Rozłuckim, pierwszym prezesem GPW. Podsumowanie E-Forum zaplanowaliśmy na godzinę 16:35.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.