Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.12.2021 05:00 Publikacja: 22.12.2021 05:00
W dyskusji o najlepszych w aktualnych warunkach rozwiązaniach inwestycyjnych wzięli udział przedstawiciele krajowych TFI i biur maklerskich.
Foto: parkiet.com
Zarządzający przewidują, że pierwsze miesiące nowego roku mogą jeszcze przynieść turbulencje na rynku długu. Spokojniej powinno być w II połowie przyszłego roku. By mieć szanse z inflacją, nie należy zapominać o bardziej ryzykownych aktywach.
Fundusze dłużne, mimo fatalnych wyników w tym roku oraz odpływów netto trwających od maja, wciąż pod względem kapitału pod zarządzaniem są największą częścią rynku. Tego typu produkty przeżywały szczyt popularności przed rokiem, jednak był to zarazem czas ich rekordowych wycen. Klienci sugerowali się bardzo dobrymi wynikami z 2020 r. Zdaniem ekspertów przyszły rok ma przynieść jednak poprawę stóp zwrotu funduszy dłużnych, jednak najbliższe miesiące nadal mogą jeszcze zaskakiwać. Dlatego w krótkim okresie lepszym wyborem powinny okazać się bardziej defensywne portfele dłużne (krótkoterminowe). Po podwyżkach stóp procentowych atrakcyjne oprocentowanie oferują także obligacje zmiennokuponowe. Nie można też zapominać o akcjach. Przede wszystkim jednak do inwestycji należy podchodzić z perspektywą długoterminową – radzili uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego E-Forum „Parkietu".
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy jest szansa na kontynuację hossy na rynku surowców? Czy podwyżki stóp procentowych są zagrożeniem dla rynku nieruchomości? Czy polskiej giełdzie jest blisko do bessy?
Pytania do...Zbigniewa Wójtowicza, prezesa Investors TFI
Mieszkania w ostatnich latach cieszyły się zainteresowaniem jako produkt inwestycyjny. Kowalscy kupowali lokale pod wynajem, szczególnie ten krótkoterminowy, charakteryzujący się wyższą rentownością. Pandemia zabiła jednak rynek turystyczny i ograniczyła popyt studentów.
Poprzedni miesiąc dla ropy był bardzo udany, jednak dalsze zwyżki stoją pod znakiem zapytania. Baryłka WTI i Brent zdrożała w listopadzie o 10 USD, odpowiednio do około 45 USD i 47 USD, czyli najwyższego poziomu od marca. Duży wpływ na to miały oczekiwania rynku co do spotkania kartelu OPEC plus, które rozpoczęło się w poniedziałek.
Przedsiębiorstwa w Polsce doświadczyły wzrostu kosztów działalności i musiały sobie z nimi radzić, często odkładając inwestycje w ICT. Czy ograniczając wydatki na ten cel firmy postępowały racjonalnie?
Jednym z naszych rozmówców na E-Forum był Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają możliwość inwestowania na rynkach zagranicznych. Jak podkreślali uczestnicy debaty pt. „Inwestycje w kraju czy za granicą? Możliwości i korzyści dla inwestorów detalicznych”, sprzyja temu coraz bogatsza oferta rynkowa ze strony pośredników.
Czy jest szansa na kontynuację hossy na rynku surowców? Czy podwyżki stóp procentowych są zagrożeniem dla rynku nieruchomości? Czy polskiej giełdzie jest blisko do bessy?
Pomimo trwającej od listopada korekty na GPW, mijający rok inwestorzy giełdowi mogą zaliczyć do bardzo udanych. W 2022 r. o wysokie stopy zwrotu będzie trudniej.
Pytania do...Zbigniewa Wójtowicza, prezesa Investors TFI
Choć technologia blockchain to nadal wiele znaków zapytania i liczne wyzwania, to nie można od niej uciec. Warto nie tylko otworzyć te drzwi, ale i przez nie przejść.
E-Forum . Jak budować portfel inwestycyjny na przyszły rok i kolejne lata.
O ile w USA widać sygnały świadczące o zbyt wysokich wycenach na rynku akcji, o tyle w Polsce wątpliwe jest, aby rynek zmierzał w kierunku długiej bessy. Gdzie zatem warto szukać okazji?
Przyszły rok nie będzie już tak kolorowy na rynkach akcji jak ten mijający, ale trudno o lepszy sposób na inflację niż papiery udziałowe. Lepszy czas czeka obligacje – przewidywali uczestnicy E-Forum Inwestycyjnego „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”.
„Blockchain na rynku kapitałowym to standard czy wciąż technologiczna nowość?” Odpowiedzi na to pytanie szukali eksperci z KDPW, GPW, IBM oraz Asseco Poland podczas panelu w ramach E – Forum „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”
Przyszły rok w mieszkaniówce zapowiada się podobnie do tego. Wiele zależy od tego, czy będzie nowy program dopłat do kredytów i czy dojdzie do obniżek stóp procentowych – mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes spółki Victoria Dom.
Z najnowszego raportu analityków Domu Maklerskiego BDM wynika, że akcje Enter Air są niedowartościowane. Dlatego utrzymali rekomendację „kupuj” wyznaczając cenę docelową na poziomie 69,50 zł.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim przyniosła rozdanie o konsolidacyjnym charakterze i skończyła się skromnymi zmianami głównych indeksów.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Europejskie indeksy kontynuują wczorajsze zawahanie i znów notują sesję bez wyraźnego trendu. CAC40 spada o niecałe 0,2%, DAX pozostaje blisko cen zamknięcia z poprzedniej sesji, a wyraźniejsze ruchy widać jedynie na szwajcarskim SMI (-0,2%) oraz brytyjskim FTSE 100 (-0,3%).
Przygotowanie transakcji biznesowej to proces wieloetapowy, który wymaga precyzyjnego planowania, uwzględnienia specyfiki każdej umowy oraz odpowiedniego zabezpieczenia interesów stron. W dobie globalizacji i wzrostu złożoności relacji gospodarczych nie ma miejsca na niedopatrzenia – każde niedociągnięcie może prowadzić do kosztownych sporów lub utraty zaufania między stronami.
Ustawa o ochronie sygnalistów nałożyła na średnie i duże podmioty szereg nowych obowiązków, w tym prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających, które wymagają odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi.
Na rynkach listopad przyniósł bardzo dużo zawirowań. Zwycięstwo Donalda Trumpa spowodowało mocny ruch na rynkach finansowych, objawiając tzw. “Trump Trade 2.0”.
NBP w październiku zakupił 7,5 ton złota i jego udział w rezerwach wynosi ponad 17,7 proc. - podał bank centralny.
Główną bohaterką gry będzie Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii - wynika ze zwiastuna nowej części wiedźmińskiej sagi. Został wyświetlony już kilka milionów razy. Na wieści ze studia reaguje też kurs akcji.
Inflacja w Polsce w listopadzie wyniosła 4,7 proc. rok do roku – podał w piątek GUS. To oznacza rewizję w górę szybkiego szacunku sprzed dwóch tygodni (4,6 proc.). Ceny towarów wzrosły o 3,8 proc. rok do roku, a usług – o 7,2 proc.
Na rynku obligacji deweloperów duży ruch, a w samej mieszkaniówce czasy ciekawe. O perspektywach powie Waldemar Wasiluk, wiceprezes spółki Victoria Dom, której niedawno zatwierdzono prospekt o wartości aż 400 mln zł.
Indeks krajowych dużych spółek w piątkowe przedpołudnie traci 0,3 proc. przy około 5,5-proc. przecenie CD Projektu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas