REKLAMA
REKLAMA

Forex

Funt brytyjski pozostaje walutą podwyższonego ryzyka

Październik powinien być kolejnym miesiącem podwyższonej zmienności kursu brytyjskiej waluty. Na pierwszym planie jest oczywiście cały czas kwestia brexitu.
Foto: AFP

Rynek funta brytyjskiego to rynek dla miłośników mocnych wrażeń. Przez pierwsze trzy tygodnie września waluta ta zyskiwała na wartości i wydawało się, że przyszedł w końcu czas na jakieś poważniejsze odbicie notowań. Już jednak ubiegły tydzień pokazał, że na tym rynku niczego nie można być pewnym, a sytuacja potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie. Funt znów bowiem dość wyraźnie osłabił się wobec dolara amerykańskiego czy też euro i był jedną z najsłabszych spośród liczących się walut. Pierwsze skrzypce na tym rynku gra polityka oraz brexit.

Nic nie jest pewne

W sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. – Do brexitu został już tylko miesiąc, a w Wielkiej Brytanii wszystko jest nadal odkładane na ostatnią chwilę, co również przekładać się może na nerwowość inwestorów. W momencie, gdy pojawiły się nadzieje na uporządkowany brexit, wraz z pozytywnymi komentarzami na temat porozumienia ze strony Unii Europejskiej, funt brytyjski zdecydowanie się umocnił. Natomiast każde komentarze czy działania prowadzące do twardego brexitu od razu zdają się wpływać na funta negatywnie – mówi Daniel Kostecki, główny analityk w firmie Conotoxia. Obecna sytuacja to oczywiście woda na młyn dla spekulantów. – Huśtawka nastrojów i tym samym zmienność kursu funta brytyjskiego może być dobra dla inwestorów, którzy pożądają szybkich ruchów, ale za to krótkotrwałych lub mogących się skończyć wraz z kolejną informacją napływającą na rynek. Z tego punktu widzenia handlowanie funtem w okresie przed brexitem jest obarczone większym ryzykiem – podkreśla Daniel Kostecki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA