REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pracodawcy do studentów kierunków finansowych: doświadczenie zagraniczne jest kluczowe

Ukończenie studiów i zdobycie doświadczenia za granicą to kluczowe rady, jakie mieli eksperci biorący udział w panelu dyskusyjnym na konferencji pt. „Praca w banku – przyszłość czy przeżytek?”, której patronem medialnym był „Parkiet”. Prelegenci byli zszokowani niektórymi wymaganiami studentów wobec przyszłych pracodawców.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Punktem wyjścia do dyskusji były wyniki projektu badawczego, zrealizowanego w Instytucie Bankowości SGH, pt.: „Postrzeganie banków jako potencjalnych pracodawców". W ramach projektu przeprowadzono ankietę wśród studentów, a niektóre wyniki zaskoczyły prelegentów. – To, co mnie zszokowało, to oczekiwanie bardzo dużej stabilności i brak skłonności do podejmowania ryzyka. Jak patrzę na swoją 25-letnią karierę, to zawdzięczam ją temu, że w różnych momentach podejmowałem ryzyko związane z nowymi wyzwaniami i wykraczałem poza strefę komfortu – mówił Marek Lusztyn, wiceprezes Banku Pekao.

Eksperci podkreślali, że w szybko zmieniającym się świecie i na bardzo konkurencyjnym rynku pracy stabilność może przerodzić się w bezrobotność, bowiem zawody, w których wykonuje się powtarzalne czynności, wkrótce mogą zostać zastąpione przez roboty. – Jedno jest pewne: cele zawodowe studentów w obecnej rzeczywistości biznesowej, technologicznej i demograficznej zmienią się jeszcze kilka razy – mówiła Iwona Kozera, CESA Advisory Leader EY.

Prelegenci byli zgodni co do jednego: wyjazdy zagraniczne bardzo poszerzają umiejętności. – Studia, które nie mają epizodu zagranicznego, są niepełne – mówił Lusztyn. – Podyplomowe studia za granicą czy zagraniczny kurs są bardzo rozwijające. W każdym wieku warto szukać wiedzy i daje to komfort w podejmowaniu decyzji – dodawał Jacek Bartkiewicz, przewodniczący rady SGH.

Z odpowiedzi ankietowanych studentów wynikało, że najchętniej podejmą oni pracę w audycie.  – To, czego nauczycie się w banku i audycie, to szybkie zdobywanie wiedzy na temat wielu obszarów życia ekonomicznego – dodała Kozera.

Znaczna część studentów odpowiedziała również, że chciałaby podjąć pracę w dziale bankowości inwestycyjnej, co według niektórych nie jest dobrym pomysłem w Polsce. – Bankowość inwestycyjna to Londyn, Nowy Jork, firmy takie jak JP Morgan, a nie Warszawa – mówił Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard & Poor's. Petrykowski doradzał, że dobrym pomysłem na początku zawodowej ścieżki jest praca w funduszach typu private equity, firmach konsultingowych i fintechach.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA