Finanse

Kredyt gotówkowy w Polsce - kto i na co bierze kredyty?

Coraz częściej decydujemy się na pomoc finansową w postaci kredytów gotówkowych. Ich celem jest załatać dziurę budżetową oraz zapewnić realizację, bieżących wydatków. Jest to tym ciekawsze, gdy zdamy sobie sprawę, że ponad 15 mln Polaków posiada zobowiązanie kredytowe. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: jak, kiedy i na co przeznacza kredyt statystyczny Polak?

Kim jest kredytobiorca, zaciągając zobowiązanie w Polsce?

Wbrew panującym mitom - kredytobiorcą w Polsce nie jest starsza osoba, popadająca w spiralę długów. Badania jasno wskazują, iż obecnie decydujemy się na kredyt coraz szybciej, a polski kredytobiorca ma średnio 34-40 lat. Co ciekawsze, zdecydowanie częściej zaciąga go mieszkaniec dużego miasta, niż wsi, a znaczną część dochodu przeznacza na inwestycje i swoją przyszłość. Wbrew panującym stereotypom - kredyt zaciągany jest przez zarówno mężczyzn jak i przez kobiety. Jedyną, znaczącą różnicą jest cel, na który owa gotówka ma być przeznaczona. Z racji coraz łatwiejszego weryfikowania wniosków oraz rosnących alternatyw dla tradycyjnych kredytów bankowych - grupa rodaków z kredytem z roku na rok powiększa się.

Gdybyśmy mieli ogólnie rozpatrywać stan zapożyczeń w Polsce, bez wątpienia głównym celem, który determinuje zaciąganie kredytów, jest konieczność remontu lub zakupu mieszkania. Sprawa jednak wygląda dużo ciekawiej, gdy przeanalizujemy powody, w zależności od… płci.

Na co pożycza Polka?

Przeszukując źródeł, wskazujących na przyczyny zaciągania kredytów przez kobiety, należy podkreślić, iż Panie decydują się na niego o 3% rzadziej niż mężczyźni. Tak niewielki procent powoduje, iż różnica pomiędzy płciami znacząco się zatarła. Wynika to z równouprawnienia i coraz większej liczby kobiet aktywnych zawodowo. Stabilne zarobki, rosnąca wiarygodność kredytowa (więcej na temat wiarygodności przeczytać można na Pikavippi) i chęć samorozwoju, przyczyniają się do coraz to częstszych wniosków, składanych przez tzw. “płeć piękną”.

Po pierwsze, kobiety dużo skrupulatnie analizują wydatki, a decyzja o kredycie zajmuje im więcej czasu. Statystyki wskazują też, iż to kobieta rzadziej spóźnia się z płatnościami i jest bardziej skrupulatna w dotrzymywaniu złożonych zobowiązań.

Sumaryczna liczba zaciągniętych kredytów gotówkowy przez Panie,wyceniana jest na ponad 60 mld zł. Tak duże zobowiązania wynikają z poważnych i konkretnych celów. Polki zdecydowanie najczęściej przeznaczają zaciągnięty kredyt gotówkowy na wyposażenie czterech kątów - w tym na sprzęt AGD i RTV. W dalszej kolejności są to zapożyczenia wynikające z wydatków bieżących, których realizacja, bądź spłata, nie jest możliwa. Warto tu nadmienić, iż kredyt hipoteczny (a więc kredyt przeznaczony na zakup mieszkania lub domu) to opcja zdecydowanie częściej wybierana przez mężczyzn.

Na co pożyczka Polak?

No właśnie, skoro o mężczyznach mowa - na co właściwie zapożycza się statystyczny Polak? Stereotyp mówiący, iż to “głowa rodziny” powinna zapewnić byt i płynność finansową może być mylący. Prawdą jest, iż 30-letni kredytobiorca przeznacza gotówkę na...pojazd. Najczęściej wybór pada na auto, a w dalszej kolejności - na motocykl. Realizacja hobby, szkolenia czy spełnianie ogólno pojętych “marzeń”,to jedne z głównych motywatorów składania wniosków kredytowych. Zaraz obok nich znajduje się zakup nieruchomości oraz wielkogabarytowego sprzętu RTV.

Jak już niejako nadmieniliśmy - Panowie są dużo bardziej spontaniczny w kwestii podejmowania decyzji finansowych. Wynika to z większej śmiałości i mniejszej niecierpliwości, która nakazuje im wybrania kredytu szybkiego, nawet jeśli wiąże się to z gorszymi warunkami spłaty.

 

Powiązane artykuły