REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Gazowe moce uzupełnią zasoby PGE

Dwa bloki zasilane gazem powstaną w Elektrowni Dolna Odra kosztem niemal 5 mld zł. Pierwszy prąd popłynie z nich pod koniec 2023 r.

Polska energetyka sukcesywnie się zmienia – zapewnia prezes PGE Henryk Baranowski.

Foto: materiały prasowe

Dwa bloki gazowe o łącznej mocy ok. 1400 MW wybuduje dla Polskiej Grupy Energetycznej konsorcjum firm w składzie General Electric i Polimex Mostostal. Podpisany w czwartek kontrakt opiewa na 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje dodatkowo 12-letnią umowę serwisową o wartości ponad 1 mld zł netto.

Gaz zamiast węgla

Inwestycja realizowana jest w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina. Dziś pracuje tam sześć bloków energetycznych zasilanych węglem kamiennym, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Budowa dwóch bloków gazowych, spełniających restrykcyjne normy środowiskowe, ma umożliwić elektrowni dalsze funkcjonowanie. Jeszcze osiem lat temu strategia energetycznego koncernu nie przewidywała modernizacji siłowni, która powstała w latach 70. ubiegłego wieku. Później pojawiły się pomysły budowy kolejnego bloku na węgiel kamienny.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA