REKLAMA
REKLAMA

Dywidendy

Uwaga na stopę dywidendy

Sama wartość dywidendy niewiele nam powie. Zdarzyć się może przecież, że na pierwszy rzut oka wysoka wartość nominalna stanowi zaledwie śladowy odsetek wartości akcji.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Dlatego warto przyglądać się wskaźnikowi DY (ang. dividend yield), czyli stopie dywidendy, będącej ilorazem dywidendy przypadającej na akcję i ceny rynkowej akcji. Ciekawych wniosków dostarcza analiza wysokości stóp w zależności od nastojów rynkowych i wycen w danym okresie. Podczas hossy, przy wysokich wycenach, stopa dywidendy utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a w okresie bessy jest wyraźnie wyższa. Z danych publikowanych przez GPW wynika, że obecnie średnia stopa dywidendy w WIG sięga 4,3 proc. Tak wysoka nie była nawet w kryzysowym 2009 r. Obecna stopa jest o 1,4 pkt proc. wyższa od uśrednionego DY z ostatnich dziesięciu lat – wynika z naszych szacunków.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA