Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dlatego warto przyglądać się wskaźnikowi DY (ang. dividend yield), czyli stopie dywidendy, będącej ilorazem dywidendy przypadającej na akcję i ceny rynkowej akcji. Ciekawych wniosków dostarcza analiza wysokości stóp w zależności od nastojów rynkowych i wycen w danym okresie. Podczas hossy, przy wysokich wycenach, stopa dywidendy utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a w okresie bessy jest wyraźnie wyższa. Z danych publikowanych przez GPW wynika, że obecnie średnia stopa dywidendy w WIG sięga 4,3 proc. Tak wysoka nie była nawet w kryzysowym 2009 r. Obecna stopa jest o 1,4 pkt proc. wyższa od uśrednionego DY z ostatnich dziesięciu lat – wynika z naszych szacunków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcjonariusze spółki zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy za 2024 rok, ale dali zielone światło na przeprowadzenie buy-backu.
Akcjonariusze Apatora zdecydowali o wypłacie dywidendy z zysku za 2024 rok.
Prawie dwie trzecie blue chips wypłaci w tym roku dywidendy. W sumie do inwestorów popłynie rekordowe ponad 30 mld zł. Warto mieć teraz na uwadze Orlen, PZU i PKO BP. Akcjonariuszy dopieści też Alior. Kiedy kupić akcje, żeby załapać się na wypłatę?
Akcjonariusze Neuki zdecydowali o wypłacie dywidendy z zysku za 2024 rok.
Prawie dwie trzecie spółek z WIG20 wypłaci w tym roku dywidendy. W sumie do akcjonariuszy popłynie rekordowa kwota ponad 30 mld zł. Warto mieć teraz na uwadze Orlen, PZU i PKO BP.
Walne zgromadzenie przegłosowało wypłatę wyższej dywidendy, niż proponował zarząd.