Debiuty

Wartość IPO w Europie w I kwartale 2019 r. spadła o 95 proc. –podaje PwC

Aż o 95 proc. spadła w pierwszym kwartale wartość ofert publicznych na naszym kontynencie. Czy kolejne miesiące przyniosą ożywienie?
Foto: AFP

Wartość IPO wyniosła rekordowo niskie 0,7 mld euro. Miniony kwartał okazał się najgorszy pod względem aktywności na europejskim rynku ofert publicznych od pierwszego kwartału 2009 r. W Warszawie odnotowano zaledwie trzy IPO, wszystkie na NewConnect, a ich łączna wartość wyniosła 3 mln euro. Oznacza to już drugi kwartał z rzędu bez debiutu na rynku głównym GPW – wynika z najnowszego raportu PwC.

Czytaj także: BoomBit sięgnie po pieniądze na rozwój

Eksperci podkreślają, że niska aktywność na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale nie jest specjalnie zaskakująca – tradycyjnie to najspokojniejszy okres w roku jeśli chodzi o napływ nowych debiutantów. Martwi natomiast brak emitentów na rynku głównym (nie licząc przenosin z NewConnect spółek XTPL oraz Datawalk), a jeszcze bardziej – bardzo krótka lista spółek, których zapowiedzi wskazują na możliwy debiut w kolejnych miesiącach 2019 r.

- Oczekiwanym sygnałem poprawy i kolejnym potwierdzeniem, że warszawska giełda grami stoi, może okazać się IPO producenta BoomBit, które ma szansę powtórzyć sukces Ten Square Games sprzed roku. Pamiętajmy jednak, że 2019 rok jest rokiem wielu znaków zapytania - podkreśla Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC. Wymienia uruchomienie pracowniczych planów kapitałowych, utrzymującą się niepewność co do OFE, zmiany w unijnych regulacjach prospektowych czy wreszcie proponowane zmiany w ustawie o ofercie publicznej.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.